Auto Ajans

Haberler

Elektrikliler Türkiye’de ezberleri bozdu

Elektrikliler Türkiye’de ezberleri bozdu
Paylaş
Ocak 11
07:32 2021

Yüzde 100 elektrikli otomobillerin pazar payı pandemi döneminde Avrupa’da yüzde 10 ile rekor seviyeye ulaşırken, Türkiye’de de bu yıl birçok yeni modelin pazara sunulacak olması tüketicilerin ilgisini artıracak. Geçen yıl Türkiye elektrikli otomobil satışları yüzde 280 artışla 222 adetten 844 adede çıktı. Pazardan aldıkları yüzde 0.1’lik pay değişmedi. Yeni modellerin çıkması, bu sınıfın hareketlenmesini ve elektrikli algının biraz daha artmasını sağladı.

Porsche’nin Kasım’da  satışına başladığı Taycan, Türkiye’nin en çok satan elektriklisi oldu. Fiyatı 1.7 milyon lira ile 2.5 milyon lira arasında değişen Taycan’dan 303 adet satıldı. Hiç kuşkusuz 2 aylık bu satışı, önceden alınan siparişlerin teslimatları oluşturdu. Taycan, Macan modelini geçerek Porsche’nin en çok satan modeli haline geldi. Jaguar I-PACE, 178 adetlik satışla markanın lokomotif modeli oldu. Jaguar, 2020’de 265 adet araç satarken, yarıdan fazlasını I-PACE oluşturdu. Yenilenen ve menzili artan ZOE’yi satışa sunan Renault, 135 adetlik satışa ulaştı. Mercedes-Benz’in Aralık’ta piyasaya sunduğu EQC kısa sürede 42 adet sattı. BMW i3 de 39 müşteri tarafından tercih edildi. 2021’de BMW iX3’ten Nissan Leaf’e kadar birçok yeni modelin yollara çıkmasıyla satışlar artacak. Ancak TOGG’un 2022 sonunda piyasaya sunulmasına kadar elektriklilerin satışı sınırlı seviyede kalacaktır.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!