Auto Ajans

Haberler

Elektrikliye dönüşürken devrim yapacak

Elektrikliye dönüşürken devrim yapacak
Paylaş
Aralık 04
07:58 2023

Lexus, bu yıl 5. Kez düzenlenen Kenshiki Forum’da geleceğin lüks otomobillerini değiştirecek yeni teknolojilerini ve yeni nesil tam elektrikli araçlarını gösterdi. Elektrifikasyon yol haritasını aktaran Lexus, 2030’da Avrupa’da, 2035’te tüm dünyada tam elektrikli markaya dönüşecek. Lexus bu yıl Avrupa’daki yeni otomobil satışlarının yaklaşık 74 bin adede ulaşmasını öngörüyor. Bu rakam 2022 yılı performansına göre yaklaşık yüze 50’lik bir artış anlamına geliyor ve Lexus’u en hızlı büyüyen premium markalardan biri yapıyor. Bu performans, son 2 yılda n tamamen yenilenen model yelpazesine dayanıyor. Ürün yelpazesi, D ve E premium SUV segmentlerinde hibrit, plug-in hibrit ile tam elektrikli güç aktarma organları seçenekleri sunan NX, RX, RZ olmak üç yeni modeli içeriyor. Bu ivmenin 2024’te devam etmesi ve şirketi Avrupa’da 6 haneli satış hedefine doğru götürmesi bekleniyor.

2026’da yollara çıkacak

Lexus, Avrupa’da ilk kez Kenshiki’de gösterdiği LF-ZC ve LF-ZL konsept otomobilleri ile yenilikçi teknolojilerini gösterdi. Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst) konsepti, 2026 yılında yollara çıkması planlanan üretim versiyonu sedanın ipuçlarını veriyor. Şık tasarımı, düşük ağırlık merkezi, geniş kabini ve işlevselliği bir arada sunan LF-ZC, markanın elektrifikasyon deneyiminden yararlanıyor. Kenshiki’de gösterilen bir diğer konsept olan LF-ZL (Lexus Future Zero-emission Luxury), mobilitenin, insanların ve toplumun kesintisiz bir şekilde entegre edilebileceği geleceğe bir bakış sunuyor. Kabinde üretim malzemesi olarak bambu kullanımı, Japon geleneğine gönderme yaparken aynı zamanda sürdürülebilir bir yaklaşımı da yansıtıyor.

Tamamen dijital akıllı kokpit ise sürücünün tüm kontrollere hızlı ve sezgisel olarak ulaşmasını sağlıyor. Lexus’un özel One Motion Grip teknolojisi, kelebek tarzı elektronik direksiyonla birleştiriliyor. Daha önce kokpitin geniş bir alanına yayılmış olan kontroller, sürücünün kol mesafesinde bulunan dijital alanlarla bir araya getirildi. Vites değiştirme, güvenlik ve sürücü destek (ADAS) sistemleri ve sürüş modu seçimi gibi işlevler sol taraftaki alanda yer alırken, ses, klima kontrol telefonu ve yapay zeka işlevleri gibi kolaylık sağlayan özellikler sağ tarafta gruplandırıldı. Lexus’un “gözler yolda” anlayışıyla bilgileri ön cama yansıtan bir sisteme yer verildi ve dijital yan aynalar, aracın çevresini izlemek için sürücünün baş hareketlerini en aza indirerek tamamen yola konsantre olmasını sağlıyor.

800 km’den fazla menzil sunacak

Lexus, farklı modeller ve teknolojilerle yeni ürünler sunmaya devam edecek. Bu kapsamda üç farklı yaklaşıma sahip çok teknolojili elektrifikasyon yaklaşımını sürdürecek. Buna göre UX, NX ve RX SUV gibi birden fazla güç aktarma organı seçeneği sunan modeller; RZ gibi Lexus’un mevcut global mimari platformunu kullanan tam elektrikliler ve LF-ZC konseptini baz alan yeni nesil platformda üretilen tam elektrikliler ürün gamında olacak. 2026 yılına kadar Lexus ürün yelpazesini genişletmek ve çeşitlendirmek için elektrikliler dahil olmak üzere tüm bu kategorilerde model tanıtımı yapılacak.

Bu araçların tamamı güç aktarma organlarındaki geliştirmelerden ve batarya teknolojisindeki sürekli iyileştirmelerden faydalanacak. Lexus, yaklaşık 20 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 kapasitede şarj olabilen ve yaklaşık 800 kilometre menzili sunması beklenen yeni bir lityum-iyon performans bataryası da dahil olmak üzere yeni teknolojilerin ilk uygulayıcısı olacak. Daha düşük maliyetli bir batarya da kullanıma sunularak, müşteri için alternatifler artırılacak.

Manuel şanzımanlı elektrikli olur mu?

2024 yılında RZ ürün yelpazesi yeni bir önden çekişli versiyonu içerecek şekilde genişleyecek. Ardından One Motion Grip elektronik direksiyon seçeneği ilk kez sunulacak. Aynı zamanda Lexus’un sürüş keyfine odaklanma hedefinin bir parçası olarak tam elektriklilerde manuel şanzıman hissini ve çalışmasını sağlayan bir sistem de planlanıyor. Araç dışarıdan bakıldığında diğer elektrikliler kadar sessiz olacak ancak sürücü motor sesi ve titreşimler de dahil olmak üzere manuel şanzımanlı bir aracın tüm keyif veren hislerini yaşayacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!