Auto Ajans

Haberler

Elektrikliye evren bile hazır değil

Elektrikliye evren bile hazır değil
Paylaş
Ocak 29
08:15 2024

Dünyada elektrikli dönüşüm hızlanırken, sıfır emisyona otomotiv sektörünün ne kadar hazır olduğu tartışması sürüyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam’ın elektrifikasyon süreciyle ilgili tespitleri tartışmaları hararetlendirecek gibi. Saydam’a göre büyük dönüşüme dünya hazır değil. Saydam, “Hatta bir şey söyleyeceğim, evren hazır değil. Belki yarına asteroid madenciliği, dünyadaki madenlerin üzerine batarya kullanımına yetecek bir maden bulur, o zaman dediğimi geri alırım. Onun için evreni de katıyorum.  Şu anda biliyorsunuz ciddi anlamda asteroid madenciliği diye dünya etrafındaki kuyruklu yıldızların üzerine uydu yerleşip oradan maden getirilmesi gibi bir plan var. Bakın şu anki teknolojide ne kadar elektrikli araç üretileceği dünyadaki lityum rezervi ile sınırlı. Siz lityumun yerine yeni bir teknoloji bulamadığınızda, bütün bu söylemler tahmin edilenden çok daha evvel ya bir dakika elektrikli araç üretemeyeceğiznoktasına gelebilirler” değerlendirmesini yaptı.

2024 yılı beklentilerini değerlendiren Albert Saydam, ana sanayilerin elektrifikasyona hazır olduklarını açıkladıklarını belirterek, şunları aktardı:

Yeni üyelerin % 90’ı elektrikli araçtan

“Çünkü 1-2 tanesi hariç çoğuna merkezden bu bilgiler geliyor. Yani onların hazırız dediği; ‘Merkezimizde bu teknoloji var ve üretim yapılabilir.’ Yarına bu platformlar Türkiye’ye getirilir ve üretime başlanır. Zaten onu da görüyoruz. Yani teker teker saymayacağım ama ilk ihraç edilen plug-in hibrit Türkiye’den gitti. İsim vermeden anlatmaya çalıştım. Şu anki yatırımların çoğu elektrikli araca yönelik veya hibrit araç ile alternatif yakıtlara yönelik. Ben size politik bir cevap verebilirim: TAYSAD’ın son iki senesindeki yeni üyelerin yüzde 90’ı ki bu bahsettiğim 40 üyenin 35’i elektrikli araçla piyasaya giren üyeler. Bu kamera algılama sistemi üreten bir şirket olabilir, batarya üreten bir şirket olabilir. Farasis–Togg ortaklığındaki Siro Türk otomotiv tedarik sanayisi değil mi? Siro bizim üyemiz demek ki batarya üretiyoruz. Ama önemli olan kim daha hazır değil. Şu anda ana sanayi bir söylem üzerinde yola çıkıyor. Elektro-mobilite hedefimiz, biz gerekeni yapıyoruz diyorlar. Onların beklentileriyle eş zamanlı olarak da TAYSAD üyeleri de değişiyor, dönüşüyor. Biz ana sanayi kadar bunu yansıtamıyoruz veya hızlı yapamıyor olabiliriz. Biz sonuçta Gebze’de, Sakarya’da, Manisa’da imalat yapan ve küreselleşmek isteyen hedefi küreselleşmek olan şirketleriz. Onlarsa 30, 40 noktada sadece araç üreten değil araç geliştiren kurumlar ve bu bir zincir şeklinde ilerliyor. Türkiye’deki plug-in hibrit motorlu aracı imal ederken Türk otomotiv tedarik sanayi kullanılıyor, yabancı değil. Yine Togg’dan örnek vereyim, Togg yüzde 50’yi yakaladıysa o yüzde 50 Türk otomotiv tedarik sanayi.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!