Auto Ajans

Haberler

Emisyon kredisiyle 9 milyar $ kazandı

Emisyon kredisiyle 9 milyar $ kazandı
Paylaş
Şubat 13
14:16 2024

Tesla, emisyon standartlarını karşılamak için yardıma ihtiyaç duyan diğer otomobil üreticilerinden para kazanmaya devam ediyor. Emisyon yönetmelikleri havuzları sayesinde 2009’dan bu yana rakiplerden elde ettiği gelir 9 milyar dolara yaklaştı. Geçen yıl ise 1.79 milyar dolarlık yasal kredi aldığı öğrenildi. Elektrikli araç üreterek kredi satma hakkı olan Tesla, Çin, Avrupa Birliği ve Kaliforniya eyaleti dahil olmak üzere çeşitli otoriteler tarafından belirlenen emisyon sınırlarını aşan üreticilere satış yapıyor. Tesla’nın kredilerinin hiçbir ek maliyet getirmediği ve markaya tamamen kâr olarak yansıdığı ifade ediliyor.

Üç buçuk yıl önce Tesla’nın finans müdürü bu gelirin giderek azalmasını beklediğini söylemişti ancak son dönemde büyük bir düşüş yaşamadı. VW, GM, Honda ve Jaguar Land Rover son yıllarda emisyon standartlarını karşılamak için yardım almak zorunda olan şirketler arasında yer aldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!