Auto Ajans

Haberler

Hibrit pazarı kadar büyüdü?

Hibrit pazarı kadar büyüdü?
Paylaş
Mayıs 19
12:50 2020

Avrupa Birliği’nde (AB) yılın ilk çeyreğinde satışlar koronavirüs nedeniyle yüzde 25.6 gerilerken, hibrit otomobil pazarında büyüme kaydedildi. Ocak-Mart döneminde hibrit otomobil satışları yüzde 45 artışla 232 bin 525 adet olarak gerçekleşti. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) raporuna göre, EFTA ülkeleri ve İngiltere ile birlikte toplam hibrit pazarı yüzde 49 büyüyerek 310 bin 308 adede yükseldi. Güney Kıbrıs ile Danimarka dışında Avrupa’da tüm pazarlarda büyüme görüldü. Hibritlerin pazardan aldığı pay yüzde 9.4’e çıktı. Hibrit, plug in hibrit ve elektriklilerin pazar payı böylece Avrupa’da yüzde 16.2’ye ulaştı.

Satışların yüzde 67.4 arttığı İngiltere 68 bin 211 adetle en büyük hibrit pazarı olurken, Almanya 63 bin 121 adet, İtalya 34 bin 717 adet, Fransa 30 bin 114 adet ve Polonya 11 bin 531 adetle onu takip etti. Ocak-Mart döneminde ülkemizde hibrit oto satışları yüzde 91 artışla 3 bin 503 adede çıktı, pazardan aldığı pay da yüzde 3.52’ye yükseldi. Türkiye, AB içinde 12’nci büyük hibrit pazarı oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!