Auto Ajans

Haberler

En büyük ortağımız kıpırdadı

En büyük ortağımız kıpırdadı
Paylaş
Ağustos 30
09:52 2019

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı Avrupa’da otomotiv satışları Temmuz ayında yüzde 1.3 büyüyerek 1.3 milyon adet olarak gerçekleşti. Haziran’da AB’de satışlar yüzde 7.8 oranında gerilemişti. Pazarın Mayıs ayı dışında sürekli daraldığını ekleyelim. JATO verilerine göre AB’de ilk 7 ayda satılan araç sayısı yüzde 2.5 gerileyerek 9 milyon 723 adet oldu. Temmuz’da elektrikli ve hibrit oto satışlarında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 30’a yakın artış gözlendi. Elektriklilerin pazar payı yüzde 5.8’den yüzde 7.4’e yükseldi. Yüzde 100 elektrikli araç satışlarında yüzde 98’lik artış yaşanarak, 23 bin 200 adede ulaşıldı. Bunun 3 bin 800 adedini Renault Zoe ve 3 bin 154 adedini Tesla Model 3 oluşturdu.

Bu sonuçlarla Avrupa’da Temmuz ayında elektrikli araçların pazar payı artarken, dizellerin payı geçen yıla göre yüzde 36’dan yüzde 31’e geriledi. Benzinli araçların payı da yüzde 56’dan yüzde 59’a yükseldi. Temmuz pazar payı yüzde 35.5’ten yüzde 38.2’ye yükseldi.

Markaların performansı

Volkswagen yüzde 6.6’lık düşüş yaşasa da, 156 bin adetle Temmuz’da zirvede yer aldı. En büyük düşüş yüzde 28.3 ile Nissan ve yüzde 20.6 ile Renault’da görüldü. En fazla büyümeyi yüzde 22 ile Suzuki gerçekleştirdi. Öne çıkan diğer markalar arasında yeni modelleriyle Mercedes ve Dacia oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!