Auto Ajans

Haberler

En hızlı, en küçük ve en vegan Volvo…

En hızlı, en küçük ve en vegan Volvo…
Paylaş
Kasım 06
07:58 2023

Volvo Cars’ın elektrikli atağı B SUV modeli EX30 ile devam ediyor. İspanya’nın Barcelona şehrinde test sürüşlerine katıldığım Volvo EX30, daha büyük Volvo SUV özelliklerine sahip en küçük SUV modeli olarak tasarlandı. EX30, bugüne kadar üretilen tüm Volvo otomobiller arasında en düşük CO2 ayak izine sahip. İç mekan da tamamen vegan malzemelerle tasarlanmış. Türkiye’de EX30 ile ilgili ön sipariş talepleri Kasım ayında alınmaya başlanacak ve 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunulacak. EX30’un fiyatı henüz açıklanmadı. Aracın Çin’de üretildiğini, ek vergiye tabi olduğunu belirtelim. Ancak Volvo, EX30 modeli ile Avrupa’da oldukça iddialı hedefler belirlediği için fiyatta Türkiye’ye destek sağlayarak, rekabetçi olmasını sağlayacak. EX30, 2025’ten itibaren Belçika’nın Genk fabrikasında üretilecek. Böylece ek vergi ortadan kalkacağı için fiyatta avantaj sağlayabilecek.

Volvo EX30 exterior

Üç motor seçeneği sunuluyor

Araç, üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı batarya tipi sunuyor. Zamanının çoğunu şehirde geçirenler veya kısa mesafelerde seyahat edenler için LFP (demi-fosfat) batarya kullanan tek motorlu seçenek kullanım kolaylığı sağlıyor. Lityum demir fosfat kimyası kullanılan LFP standart menzilli pilin üretimi daha az kaynak gerektiriyor ve bu yüzden maliyeti daha uygun oluyor. 272 beygir güç ile 343 Nm tork sağlayan tek motorlu EX30, WLTP döngüsüne göre 344 km menzil sunuyor. 100 km’de enerji tüketimi 16.7 kWh. Şehir içinde menzil 475 km’ye katdar çıkabiliyor. Tütekim de 12.1 kWh’a iniyor. Araç 0’dan 100 km/s hıza 5.7 saniyede çıkarken, tüm Volvo’larda olduğu gibi hızı 180 km/s’ye sabitlenmiş.

Menzili daha üst seviyeye çıkarmayı tercih edenler için EX30’da NMC genişletilmiş menzilli pile sahip Tek Motorlu Genişletilmiş Menzil seçeneği düşünülmüş. NMC pil teknolojisi lityum, nikel, manganez ve kobalt içeriyor ve LFP varyantından daha verimli bir enerji üretiyor. Bu tek motorlu, genişletilmiş menzil seçeneği 480 km’ye kadar menzil sağlayabiliyor. Şehir içinde bu rakam 592 km gibi oldukça tatminkar seviyeye çıkıyor. 100 km/s hızlanmasını 5.3 saniyede gerçekleştiriyor.

Volvo EX30 modelini İspanya’nın Barcelona şehrinde test ettim. EX30 küçük boyutlarına rağmen ferah iç mekan sunuyor.

Performans isteyenler için Twin Motor

Performans odaklı kullanıcılar için NMC pilin ek bir ikinci e-motorla eşleştirildiği Twin Motor Performans modeli sunuluyor. EX30’un bu dört teker çekişli versiyonu 315 kW (428 beygir) güç sağlarken, 0’dan 100 km/s’ye 3.6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo Cars’ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek ivmelenmeye sahip modeli. WLTP döngösüne göre, 450 km’ye varan menzile sahip.

Genişletilmiş menzilli Twin Motor varyantı 153 kW’a kadar şarj kapasitesine sahipken, standart menzilli model 134 kW kapasite sunuyor. Bu sayede, EX30’un pili 27 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. Otomobilin orta ekranı ve uygulaması aracılığıyla amperi, maksimum şarj seviyesi ve şarj başlangıç zamanı ayarlanabiliyor.

Kapı Açılma Uyarı Sistemi standart

EX30 ile özellikle yoğun kentlerde trafikte ‘Güvenli Alan Teknolojisi’nin sunduğu özellikler sayesinde hem sürücülerin hem de yayaların korunması amaçlanıyor. Volvo EX30’da yer alan yeni güvenlik sistemi, bir bisikletli veya yaya yanından geçtiği esnada, sürücüyü ya da yolcuları kapıyı açmak üzereyken görsel veya işitsel olarak uyarıyor. ‘Kapı Çarpması’ olarak bilinen bu kazaları önlemeye yardımcı olan Kapı Açılma uyarısı güvenlik özelliği, EX30’larda standart olarak yer alıyor. Volvo Cars’ın yeni nesil Park Pilot Assist özelliğine sahip ilk otomobili olan EX30 ile paralel, kavisli, dikey ve diagonal şekil de dahil olmak üzere her türlü park yerine ve dar alana kolayca park etme kolaylığı var.

Klasik anahtar yerine kart kullanılıyor

EX30’da Google, Apple ve Qualcomm gibi Volvo’nun teknoloji ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışıldı.
12.3 inç tablet stili bilgi-eğlence ekranı, sürücü bilgilerini ve sık kullanılan uygulamaları aynı ekranda bir bakışta görüntülemeyi sağlayacak şekilde tasarlandı. EX30’da daha sade, daha özelleştirilebilir sürücü kontrolleri ve ekranları, karmaşayı azaltarak daha sezgisel bir sürüş deneyimi sunuyor. Volvo EX30, hem sürücüler için kullanışlı hem de otomobili başkalarıyla paylaşmayı kolaylaştıran bir dijital anahtar ile birlikte geliyor Araç kredi kartı büyüklüğündeki kart ile açılıp, kilitleniyor.

Beş farklı ortam aydınlatması

Volvo EX30’da beş farklı ortam aydınlatma teması seçeneği yer alıyor. Bu temaların her biri farklı bir İskandinav manzarasından ilham alıyor ve ince bir şekilde renk değiştirerek iç mekana bir sakinlik duygusu katıyor. İskandinav ormanının yaprakları arasından düşen sıcak güneş ışığını, İsveç’in batı kıyısında gün batımını, dünyaca ünlü kuzey ışıklarını, yaz ortasında altın gökyüzünü veya bir şehir gün batımının parlak havası tercih edilebiliyor. EX30’daki seçilen bu renklerle birlikte her aydınlatma teması ayrıca bir ortam ses düzeniyle de eşleşebiliyor. 

İç mekan tamamen vegan

Sürdürülebilirlik anlayışıyla üretilen EX30, şık bir iç mekân ve içerisinde özenle kullanılan malzemeleriyle öne çıkıyor. İç mekânda, çeşitli renk ve dokularda, kot, keten, yün gibi geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzemeler kullanılıyor. Yeni Volvo EX30’u seçerken, dört farklı iç tasarım arasından seçim yapılabiliyor. Her tasarım, malzemelere sürdürülebilir bir yaklaşım getirirken her birinin teması farklı. Örneğin, iç tasarımda kot geri dönüşümünden elde edilen atık ürünler kullanılıyor. Sunulan diğer malzemeler arasında eski pencere çerçeveleri ve panjurlar gibi atık maddelerden yapılan geri dönüştürülmüş plastik; keten tohumu bitkilerinden elde edilen ve yenilenebilir bir lif olan keten; yüzde 70 geri dönüştürülmüş polyester içeren bir yün karışımı; ve geri dönüştürülmüş plastik içeren yapılandırılmış örgü koltuk malzemeleri gibi materyaller yer alıyor. EX30’da ayrıca Nordico’nun kullanıldığı iç döşeme seçeneği de yer alıyor. Nordico, PET şişeler gibi geri dönüştürülebilir ürünlerden, İsveç ve Finlandiya’daki ormanlardan elde edilen biyolojik malzemelerden üretilen, yenilikçi ve teknik olarak gelişmiş bir malzeme olarak dikkati çekiyor.

Soundbar ile kaliteli müzik keyfi

Türünün ilk örneği olan gösterge panelini tamamen kaplayan bir soundbar ve bir dizi akıllı depolama alanı gibi özellikler, kullanıcılara ve yolculara daha büyük bir otomobilde bulundukları hissini veriyor. Soundbar, ev ses sistemlerinden ilham alınarak tasarlandı. Soundbar’da tek bir ses çubuğu içerisinde birkaç hoparlör yer alıyor ve otomobilin kabininde premium bir ses olanağı sağlıyor. Donanımlar arasından Harman Kardon high-end ses sistemi de tercih edilirse, en sevilen müzikleri ve podcast’leri olağanüstü bir ses kalitesinde dinleme imkanı sunuyor.

Cam açma kapama düğmeleri, orta konsolda konumlandırılıyor. Torpido gözü orta ekranın altında yer alıyor. Böylelikle, düz zeminin sağladığı ekstra alan daha rahat kullanılabiliyor. Çok yönlü kullanım imkanı sunan orta konsol, bir kaydırma sistemi sayesinde ihtiyaca göre şekillendirilebiliyor. Bardak tutucunun üst kısmı, kahvenin veya akıllı telefonun sabitlenmesi için dışarı kaydırılabilme veya daha fazla depolama alanı sağlamak için içeriye itilebilme olanağı sunuyor. Alt tünelde, güneş gözlüğü veya kulaklık gibi küçük eşyalar için koruyucu bir saklama alanı yer alıyor. Yukarıdaki geniş açık alana ise çanta yerleştirebiliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!