Auto Ajans

Haberler

En lüks SUV’u Rafale, Eylül’de Türkiye’de

En lüks SUV’u Rafale, Eylül’de Türkiye’de
Paylaş
Haziran 09
15:02 2024

Renault’nun D-SUV modeli Rafale, Eylül’de Türkiye’de satışa sunulacak. Coupe SUV tasarımı, gösterişli hatları ve tam hibrit motorlarıyla öne çıkan Rafale, markanın ürün gamının en üstüne konumlandırılacak. Yeni Renault Rafale E-Tech hibrit sistemini ve CMF-CD platformunu kullanarak, markanın amiral gemisi görevini üstleniyor.

Renault ürün gamının en konforlu ve lüks modeli Rafale’in test sürüşleri İspanya’nın Sevilla şehrinde yapıldı. Rafale’i test ederek yakından inceledim.

Rafale’ın ismi, Renault’nun 20. yüzyılın başlarına dayanan havacılık geçmişinden esinleniyor. Renault o zamanlar, otomobiller dışında trenler ve uçaklar için içten yanmalı motorların öncü üreticisiydi. 1933’te bir başka üretici olan Caudron’u devralan marka, Caudron-Renault’yu kurdu ve tüm uçaklara önemli rüzgarların isimleri verildi. Buna göre, rekor kırmak için tasarlanan tek koltuklu yarış uçağı C460, 1934’te Rafale olarak yeniden adlandırıldı.

Renault Rafale’de 3 silindirli 1.2 lt E-Tech tam hibrit motor 200 beygir güç ve 205 NM tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hızlanması 8.9 saniyede gerçekleşiyor. Üç elektrik motorlu versiyon da 300 beygir gücünde ve dört çeker sürüş sistemine sahip. Uzunluğu 4.71 metre, genişliği 1.86 metre, yüksekliği 1.61 metre olan Renault Rafale’in 2.74 metrelik dingil mesafesi bulunuyor. Bu ölçülerle oldukça eğimli tavan çizgisine rağmen 1.80 metre boyundaki yolcular dahi arka kısımda rahat edebiliyor. Araçta 647 litre bagaj hacmi bulunuyor.

1.100 km menzil

Sevilla’da gerçekleştirilen Rafale Uluslararası Test Sürüşleri sırasında konuşan MAİS CEO’su Berk Çağdaş, “Yeni Renault Rafale, D-SUV segmentindeki iddiamızı zirveye taşıyan ayrıcalıklı bir model. Geçtiğimiz yıl lansmanını gerçekleştirdiğimiz Yeni Renault Austral’in ardından bu segmentte bizi temsil edecek en önemli modelimiz. Sınıfının en geniş iç mekânına sahip olmasının yanı sıra 1.100 kilometrenin üzerinde sağladığı menzil; Rafale’i rakiplerinden ayıran önemli diğer özellikler arasında. Coupe tasarımı ve belirgin hatlarıyla dikkat çeken sportif bir görünüm sergiliyor. 32 adet gelişmiş sürüş destek sistemi (ADAS), kişiselleştirilebilir Multi-Sense ayarları, Solarbay otomatik kararan cam tavan ve yapay zekâ destekli işlevsel özellikler ise Rafale’i teknoloji çağının öne çıkan modellerinden biri haline getiriyor. Yeni Renault Rafale, üçüncü çeyreğin sonunda Türkiye’de kullanıcıları ile buluşacak” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!