Auto Ajans

Haberler

En lüks ve en teknolojik Clio

En lüks ve en teknolojik Clio
Paylaş
Temmuz 09
13:20 2023

Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen Clio, yenilendi. Yeni Clio, Türkiye’de Eylül’de satışa çıkacak. Bugüne kadar 16 milyon adet satan Clio küresel çapta en çok satanlar arasına girdi, Avrupa’da ve Türkiye’de Yılın Otomobili ödüllerini kazandı. Dünyada en çok Clio satılan ikinci ülke konumunda olan Türkiye’de, bugüne kadar 600 binden fazla Clio satışına imza atıldı. Türkiye’de üretilen ve OYAK Renault Fabrikaları’nda 3.4 milyon adetlik üretimi aşan Renault Clio, günümüzde B-HB segmentinde satılan her iki araçtan biri olarak öne çıkıyor.

Yeni ışık imzası ilk kez kullanıldı

Yenilenen Clio’nun uluslararası test sürüşleri Belçika’nın Brüksel şehrinde gerçekleşti. Ünlü Waterloo Savaşı’na sahne olan Waterloo’ya varan teste yeni Clio’yu yakından tanıma fırsatım oldu. İzlenimim yeni Clio’nun B-HB segmentinde çıtayı daha yukarılara çıkardığı yönünde. Bugüne kadar kullandığın en donanımlı ve en teknolojik Clio’nun markayı bir üst seviyeye taşıdığı görülüyor. Özellikle ülkemizde de satılacak hibrit motorlu versiyon performansı ile öne çıkıyor.

Yeni Clio’nun çarpıcı ön yüzü canlı bir görünüm sergiliyor. Işık imzası tamamen yeni ve marka kimliğini yansıtıyor. Keskin çizgiler, yeni Clio’ya daha çekici bir karakter kazandırmış. Ebatları 17 inçe kadar ulaşan jant seçenekleri dikkati çekiyor. Clio’daki en büyük sürpriz sportif Esprit Alpine versiyonu olacak. İç tasarımda yeni döşemeler ve biyolojik kaynaklı malzemeler dikkat çekerken, kalitesini ve kabindeki deneyimi önemli ölçüde artırıyor. Sportif ve şık Esprit Alpine donanım seviyesi hem iç hem de dış tasarım olarak yeni Clio dönemini en iyi şekilde özetliyor.

Otomobilin iç mekanı 7 inç veya 10 inçlik bir dijital ön konsol ile donatılıyor. 10 inçlik versiyon navigasyon haritalarını yansıtıyor ve sürüş moduna ve MULTI-SENSE ayarına uyum sağlıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak, radyo ve R&GO veya Renault Easy Link multimedya sistemi devreye giriyor. Direksiyon simidindeki Nouvel’R logosu, kokpite zarif bir dokunuş katıyor. Clio 391 litrelik bagaj hacmine sahip.

20 ADAS destek sistemi

Yeni Clio, sürüşü daha kolay ve güvenli kılan gelişmiş sürüş destek sistemleriyle (ADAS) yollara çıkıyor. Bunlar; Sürüş, Park ve Güvenlik olmak üzere üçe ayrılıyor. En önemli olanlar Aktif sürüş yardımcısı, 360° kamera ve bisikletli ile yayaları algılayan aktif acil fren destek sistemi. Bu sistemler, yeni Clio’yu sınıfının en güvenli otomobillerinden biri yapıyor. Aktif sürüş yardımcısı, stressiz bir sürüş ve üst düzey güvenlik adına en önemli işlevlerden biri. Bu ADAS, seviye 2 otonom sürüşe eşdeğer olup otoyollarda ve trafik sıkışıklığında sürüşü önemli ölçüde kolaylaştıran uyarlanabilir hız sabitleme, dur ve kalk ve şerit ortalama yardımlarını birleştiriyor. Yeni Clio; Buzul Beyaz, Yıldız Siyah, Mineral Gri, Demir Mavi, Alev Kırmızı, Mercan Turuncu ve uzaktan opak, yakından sedefli görünen üç katmanlı Kaya Gri olmak üzere yedi gövde rengiyle yollara çıkıyor.

Yeni Clio, farklı enerji kaynakları kullanan farklı güç-aktarma sistemleriyle donatılıyor. 145 beygir güç üreten E-Tech tam hibrit bunlardan biri. Yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını düşürüyor. Sistem; iki elektromotor (bir 36 kW motor ve bir 18 KW yüksek voltajlı marş jeneratörü) ile 4 silindirli, 1.6 litre 69 kW (94 beygir) içten yanmalı motor, akıllı multi-mode debriyajsız dog-box ve 1.2 kWh bataryadan oluşuyor. İçten yanmalı motorun şanzımanı dört ve ana elektrik motorun şanzımanı iki orana sahip. E-Tech full hybrid güç-aktarma sistemi, enerji verimliliğini optimize etmek için içten yanmalı motor ve elektrik motoru 14’e kadar farklı şekilde kombine edebiliyor.

Yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu

Otomobil, çalıştırıldığı ilk anda her zaman elektromotordan güç alıyor ve şehir içi sürüş seyrinde yüzde 80’e kadar elektromotoru kullanabiliyor. Geleneksel bir benzinli motora kıyasla tüketimi yüzde 40’a kadar azaltıyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 4.1 litre yakıt harcıyor. Türkiye’de en çok tercih edilmesi beklenen 1.0 lt hacimli 3 silindirli turbo beslemeli benzinli motor 90 beygir güç ve 160 Nm tork üretiyor. Motor 6 vitesli manuel şanzıman veya otomatik vites ile kombine ediliyor. Yeni Clio’da LPG motor seçeneğinin de olacağını ekleyeyim.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!