Auto Ajans

Haberler

En ucuz otomobil Ami Türkiye’de

En ucuz otomobil Ami Türkiye’de
Paylaş
Aralık 15
16:01 2021

Citroen, iki kişilik elektrikli modeli Ami ile mobiliteye yeni soluk getirecek. Fransızca’da ‘arkadaş’ anlamına gelen Ami, özellikle yoğun trafiğin yaşandığı metropollerde hayatı kolaştıracak. Sevimli araç, tek şarj ile 75 km menzil sunuyor. Tam şarjın elektrik maliyeti sadece 6.2 lira. 5.5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya araç zeminine gizlenmiş ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile kolaylıkla şarj edilebiliyor. 220 Volt standart prizde tam şarj için 3 saat yeterli oluyor. Ami, 45 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Ön önemli özelliklerinden biri ise 16 yaşından itibaren B1 ehliyetiyle kullanılabilmesi. Araç paylaşım, kısa süreli kiralama, uzun dönem kiralama ve satın alma da dahil olmak üzere kentsel ulaşıma çözüm üretmeyi hedefleyen Ami, ülkemizde öncelikle kurumsal firmaların kullanımı için satışa sunuldu. Önümüzdeki yıl da bireysel müşterilere ulaşılması planlanıyor. Fransa’da 7 bin euroya satılan Ami’nin fiyatı henüz açıklanmadı. Yüzde 10 ÖTV dilimine giren Ami, euroyu 15.71 TL’ye göre hesapladığımızda KDV ile birlikte ülkemizde 150 bin TL’nin üzerinde bir fiyata gelecektir. Böylelikle Türkiye’nin en ucuz otomobili unvanına sahip olacak.

İnternetten satış, adrese teslimat

Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, Ami’yi 2022 yılının ilkbahar aylarından itibaren perakende satışına başlayacaklarını belirterek, “Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Online bir satın alma yolculuğu hazırlıyoruz. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle bir tıkla Ami’nin satın alma yolculuğunu tamamlayacağız. Üstelik bu online satın alma yolculuğunda Citroen Ami satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız” dedi.

Hedefi 3 bin adede çıkarttı

Yepyeni modelin Türkiye satış stratejisi hakkında bilgiler paylaşan Alkım, şunları kaydetti: “Türkiye’de satışını gerçekleştirdiğimiz yüzde 100 elektrikli ilk mobilite ikonumuz olan Ami’nin bu yıl önce kurumsal firmalara satışı başladı. Bu dönemde 150 adetlik satışı şimdiden gerçekleştirdik. İlk etapta özellikle yenilikçi araç paylaşım sistemleriyle de ortaklık görüşmelerimiz oldu.” Ami’ye olan talebin beklentilerin üzerinde olduğunu vurgulayan Selen Alkım, “2022 için sadece bireysel müşterilere perakende satış hedefi olarak 1.000 adet belirlemiştik. Ancak talep ve aldığımız sinyaller bize gösteriyor ki, perakende satışlar da bu rakamın çok daha üzerine çıkacağız. Şu an için gelecek sene için bireysel satışlarda perakende hedefimizi 3 bin adet olarak güncelledik” dedi. Özellikle kurumsal müşterilerin ve ticaret yapan işletmelerin radarında modelin “Cargo’ versiyonunun de olduğunu belirten Alkım, “Ami’nin Cargo versiyonu da oldukça dikkat çekiyor. Fransa’da lansmanı da henüz yeni gerçekleştirildi. Biz de talep olursa Türkiye’ye getirebiliriz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!