Auto Ajans

Haberler

Euro 7 oto fiyatlarını artıracak

Euro 7 oto fiyatlarını artıracak
Paylaş
Haziran 04
10:05 2023

Avrupa’da sıfır emisyon kriterlerinden sonra bu kez Euro 7 çatlağı çıktı. Ülkeler ve üreticiler, Euro 6’nın ardından yürürlüğe girmesi planlanan Euro 7’ye ısrarla itiraz ediyor. Daha sıkı emisyon normlarını getirecek olan Euro 7’nin otomobillerde 2025’te, kamyon ve otobüslerde 2027’de yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Şirketler, Euro 7’ye uygun araç geliştirmeleriyle fiyatların artacağını ve elektrifikasyon yatırımlarının yavaşlayacağını öne sürüyor.

Ülkeler lobi yapıyor

2035’te sıfır emisyona odaklanılmasıyla üreticilerin yapacağı yatırımların çok kısa vadeli olacağı düşünülüyor. İtalya, Fransa, Çekya, Romanya, Portekiz, Slovakya, Bulgaristan, Polonya ve Macaristan, Euro 7 kriterlerine karşı çıkan ülkelerin başında geliyor. Euro 7 yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesiyle özellikle araç fiyatlarında ciddi artışlar bekleniyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Euro 7 standartlarının öngörülenden daha pahalıya mal olacağını açıkladı. ACEA, yeni düzenlemenin AB Komisyonu’nun tahminlerinden 4 ile 10 kat daha yüksek maliyete yol açacağını açıkladı.

Yakıt maliyeti de artacak

Danışmanlık şirketi Frontier Economics tarafından yapılan araştırmaya göre, tip onayı, yatırım ve ekipman maliyetleri dahil olmak üzere benzinli otomobillerin ve kamyonetlerin Euro 7’ye uyum maliyeti araç başına 1.862 euro, dizellerin 2 bin 629 euro olacak. Avrupa Komisyonu’nun araç başına tahmini ise sadece 184 euro. Çalışmaya göre, otobüsler ve kamyonların maliyeti ortalama 11 bin 707 euro artacak. Komisyon tahmini de 2 bin 765 euro. ACEA, bu rakamların doğrudan üretim maliyetlerini içerdiği, son kullanıcılar için fiyatların daha fazla artacağı uyarısında bulunuldu. Euro 7’nin daha yüksek yakıt tüketimi nedeniyle dolaylı maliyetlerinin de olması bekleniyor. Bir aracın kullanım ömrü boyunca yakıt maliyetlerini yüzde 3.5 oranında artabileceği belirtiliyor. AB Komisyonu’nun hazırladığı teklifin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin  onaylaması gerekiyor. AB ülkeleri bu yıl yasa teklifi üzerinde müzakere edip, kararı oylayacak. Ancak Euro 7’nin tartışmaları 2023 boyunca hız kesmeyecek gibi görünüyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!