Auto Ajans

Haberler

Euro NCAP testine girecek mi?

Euro NCAP testine girecek mi?
Paylaş
Kasım 25
08:02 2022

29 Ekim’de seri üretime geçen Togg, şu anda seri üretim bandından inen cihazlarını sertifikasyon ve homologasyon süreçleri için yurt dışındaki akredite test merkezlerine gönderiyor. Araçlar 16’sı yeni regülasyon olmak üzere 92 adet farklı test tabi tutuluyor. Teste gönderilen akıllı cihaz sayısı Aralık sonu itibarıyla toplam 165 olacak. Araçlar testlerini tamamlayıp tip onaylarını alacak. Tip onaylarının alınmasının ardından da siparişlerin gelmesiyle birlikte kullanıcıya yönelik seri üretim başlayacak. Gürcan Karakaş, satışın başlamasından sonra Euro NCAP testlerine sokmak istediklerini ve 5 yıldız alma konusunda iddialı olduklarını söyledi.

İhracat ne zaman başlıyor?

Gürcan Karakaş, ilk etapta Türkiye’de başarılı olarak yurt dışına açılacaklarını ifade ederek, “12-15 ay önceden yurt dışına açılmanıza gerek yok. Bizim ülkemizde rakiplerimiz kimler, Avrupalı ve Çinli markalar. İçeride başarılı olursak, ihracat da gelir” dedi. Üretimin minimum yüzde 10’luk bölümünü ihraç etmeyi istediklerini ekledi.

Rakip şirketlere de batarya satacak

Togg’un Çinli Farasis Energy ile beraber yüzde 50-50 ortak girişimle kurduğu Siro, 2023 yılı başından itibaren Batarya Teknoloji Merkezi binasında batarya modül ve paketlerinin seri üretimine başlayacak. 2024 yılı sonunda kendi fabrikasında üretime başlayacak olan Siro, 2026’da batarya hücresi de dahil olmak üzere entegre bir enerji depolama üreticisi haline gelecek. 2031 yılı itibariyle üretim kapasitesi 20 GWs’e ulaşacak. Gürcan Karakaş, Siro’nun farklı şirketlere batarya tedarik edebileceğinin altını çizdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!