Auto Ajans

Haberler

EV9 ile elektriklide çıtayı yükseltti

EV9 ile elektriklide çıtayı yükseltti
Paylaş
Mart 05
15:45 2024

Kia, tam elektrikli modelleri EV6 ve Niro EV’den sonra bu yılın başında ülkemizde satışa sunulan EV9’u tanıttı. Kia, EV9 için 1.600 yıllık tarihiyle geçmişe ışık tutan Şerefiye Sarnıcı’nda özel bir basın lansmanı düzenledi. Beş metreden biraz uzun boyu, 1780 metre yüksekliğiyle heybetli bir görünüme sahip modelde üçüncü koltuk sırasıyla 7 kişiye kadar oturma düzeni sunuluyor. Bu özelliğiyle elektrikli SUV’lar içinde 7 kişilik seçenek sunan ender bir model olarak da dikkat çekiyor. 99.8 kWh bataryaya sahip EV9 Türkiye’de, iki farklı seçenekle satılıyor: 203 beygirlik 7 koltuklu Prestige ve 384 beygirlik 6 koltuklu 4×4 GT-Line. EV9 Prestige, 563 km menzil sunarken, şehir içinde 774 km elde edilebiliyor. GT-Line, WLTP döngüsüne göre kombine 505 km, şehir içinde ise 668 km menzile sahip. Bataryası DC 350kW şarjla yüzde 10’dan yüzde 80 seviyeye 24 dakikada ulaşabiliyor. AC şarjla 9 saat 5 dakikada doldurulabiliyor. EV9 Prestige 4 milyon 20 bin TL’ye, GT-Line 4 milyon 950 bin liraya satılıyor.

Kia 2030’a kadar 14 yeni elektrikli çıkaracak

Kia’nın gelecek vizyonu hakkında bilgi veren Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “2022 yılından bu yana küresel ölçekte piyasaya çıkan elektrikli otomobillerimizi Türkiye’ye getiriyoruz. Daha önce EV6 ve Niro EV’nin satışına başlamıştık. Bu yıl yeni elektrikli amiral modelimiz EV9’u ülkemize getirdik. E segmentinde bulunan ve sahip olduğu özelliklerle performans, tasarım ve teknoloji özelinde üstün nitelikleriyle öne çıkan EV9’un elektrikli SUV sınıfında ezber bozacağını düşünüyoruz. Bu özel modelimizi tanıtmak için de markamızın geçmiş tecrübesini ve gelecek vizyonunu yansıtan bu tarihi mekânı tercih ettik” dedi.

Elektrikli otomobillerin yalnızca ülkemizde değil küresel ölçekte tercihten öte zorunluluk olacağını kaydeden Ağyel, şunları kaydetti: “Karbon nötr hedeflerine ulaşılması için otomotiv sektörüne ciddi sorumluluk düşüyor. Bu anlamda markaların da yatırımları var. 2020 yılında duyurduğumuz Plan S stratejisi kapsamında 2030 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceğiz. EV6 ve Niro EV, bu stratejinin ilk otomobilleri. EV9 ile stratejimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Elektrikli otomobiller hayatımızda giderek daha fazla yer alacak. Bunu ülkemizdeki elektrikli otomobil satış adetlerine baktığımızda da görüyoruz. 2022 yılında ülkemizde toplam binek satışlarda elektrikli otomobillerin oranı yüzde 1 seviyesindeyken 2023’te yaklaşık yüzde 7’ye ulaştı. Buna elektrik destekli araçları da dahil ettiğimizde oran neredeyse yüzde 20’lere ulaşıyor. Biz de yatırımlarımızı bu stratejiye göre yapıyoruz.”

EV9’a Türk tasarımcı imzası

Kia EV9’un tasarımcısı Berk Erner, “Otomobil tasarlamak benim hayalimdi. 10 yıldır bu alanda çalışıyorum ve Kia EV9 gibi bir aracı tasarlamak benim için oldukça gurur verici. Geçen yılın son çeyreğinde görücüye çıkan EV9’un beğeniyle karşılandığını görmek de sonraki tasarımlar için bana motivasyon kaynağı oluyor. Kia’nın tasarım felsefesi olan ‘Zıtlıkların Birleşimi’ni EV9’un her detayında görebilirsiniz. Hem tasarımı hem teknolojisi hem performansı hem de donanımıyla EV9’un çok başarılı olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Kia, geçtiğimiz yıl konsept olarak Güney Kore’de tanıtılan EV3 modelini bu yılın son çeyreğinde Türkiye’ye getirecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!