Auto Ajans

Haberler

EX90 ile Volvo’da yeni dönem

EX90 ile Volvo’da yeni dönem
Paylaş
Kasım 09
18:36 2022

Volvo, elektrikli SU’da amiral gemisi olacak EX90’ın dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Volvo, EX90 modeliyle yeni bir döneme başlayacağını duyurdu. Volvo CEO’su Jim Rowan, EX90’ın markanın yazılımla şekillenen ilk modeli olduğunu söyledi. Tekerlekli bilgisayar olarak tanımlanan Volvo EX90, gelişmiş teknolojik sistemlerle donatıldı ve uzaktan yapılan güncellemelerle aracın her geçen gün yeteneklerinin artırılacağı ifade edildi. 600 km’ye varan menzile sahip EX90, 0’dan 100 km/s hıza 4.9 saniyede ulaşacak. En güvenli Volvo olacak EX90, Almanya, İsveç, Norveç, İngiltere, Hollanda ve ABD olmak üzere çeşitli pazarlarda ön siparişe açıldı. Teslimatların 2023’ün son çeyreğinde başlaması ve fiyatının 100 bin eurodan daha yüksek olması bekleniyor.

Tasarımıyla ve özellikle ön farlardaki Thor’un çekici şekliyle XC90’dan izler taşıyan EX90, alt yapısıyla birlikte tamamen yeni bir otomobil ürün. Araç, 300-380 kW (402-517 beygir) arasında güce sahip motorlarla satılacak. İç tasarımıyla da yeni nesil Volvo’ları temsil edecek araçta, 14.5 inç portre şekilli merkezi ekrana yer verildi. Google tarafından geliştirilen hizmetlerle desteklenen ekran, 5G bağlantı sistemini standart olarak sunacak. Üst versiyonlarda yer alacak lidar sistemleriyle birlikte 250 metre uzaklıktaki yayaları dahi tespit edebilme özelliğine sahip olacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️VW, Wolfsburg fabrikasına 460 milyon euro yatırım yaparak ID.3 ve elektrikli SUV üretecek.

⚡️Tiguan boyutlarındaki yeni elektrikli SUV, 700 km menzil sunacak.

http://www.autoajans.com/vwden-yeni-elektrikli-suv

🚘Hidrojenli araç teknolojisi henüz pahalı olsa da yeni modeller geliyor.

🚘BMW, iX5 Hydrogen'in üretimine başladı. 500 km menzile sahip araç 2023'te satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/bmw-hidrojenli-ix5-uretecek

🚘VW Grubu, Tesla ve BMW gibi Çin'de elektrikli araç üretip Avrupa'da satacak.

🚘Anhui tesisinde ilk olarak Cupra Tavascan üretilecek. Tavascan'ı farklı modeller izleyecek.
http://www.autoajans.com/cinde-uretip-avrupada-satacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!