Auto Ajans

Haberler

Fabrikalar araç yetiştiremiyor

Fabrikalar araç yetiştiremiyor
Paylaş
Mayıs 13
19:10 2023

Türkiye otomotiv sektörünün toplam üretimi yılın ilk 4 ayında yüzde 17 artarak 479 bin 330 adede ulaştı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) verilerine göre, otomobil üretimi yüzde 29 artarak 295 bin 688 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim  499 bin 927 adedi buldu. Yılın ilk 4 aylık döneminde ticari araç üretimi yüzde 2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, üretim ağır ticari araçta yüzde 18, hafif ticaride üretim geçen yıla paralel seyretti. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 73 olarak gerçekleşti.

Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 73, kamyon grubunda yüzde 88, otobüs-midibüs grubunda yüzde 45 ve traktörde yüzde 81 seviyesinde gerçekleşti. İlk 4 ayda otomotiv ihracatı yüzde 9 artarak 329 bin 240 adede ulaştı. Bu dönemde otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarken, ticari araç ihracatı yüzde 8 oranında geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı, Ocak-Nisan döneminde yüzde 14 ile sektörel ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, otomotiv ihracatı yüzde 12 artarak 11.6 milyar dolar oldu. Euro bazında yüzde 16 artarak 10.7 milyar euro olarak gerçekleşti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!