Auto Ajans

Haberler

Dünya küçülüyor, Türkiye büyüyor

Dünya küçülüyor, Türkiye büyüyor
Paylaş
Ekim 16
06:00 2020

Pandemi nedeniyle tüm dünyada otomotiv şirketleri binlerce kişiyi işten çıkarırken, Türkiye istihdamını büyüttü. Türkiye otomotiv sektörü koronavirüs salgını döneminde istihdam ettiği çalışan sayısını artırdı. Ana sanayide istihdam edilenler yüzde 4 artışla 50 bin 104 kişiden 52 bin 301’e çıktı. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, yeni projeler ve üretim sürekliliğini sağlamak adına istihdamın büyüdüğünü söyledi. Otomotivde kalifiye elemanın önemine dikkat çeken Yenigün, çaycının bile farklı kalitede olduğunu belirtti.

Haydar Yenigün, istihdam artışında pandemi olasılıklarının da etkili olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Şirketlerin yeni devreye giren projelerinin olmasını istihdam artışındaki birinci neden olarak gösterebiliriz. İkincisi, pandeminin başında yaptığımız öngörüler doğrultusunda firmaların pandemi konularında hijyen, filyasyon, önlem çalışmaları için yaptığı ek istihdamdır. Şirketlerimizde yüzde 1.5-2 civarında filyasyon var. Bu oran, Türkiye ortalamasının çok altında ancak bu işgücünün ve üretim süreçlerinin sürebilmesi için ilave istihdam edinildi. Bu iki ana nedenden ötürü otomotiv sektörü eleman azaltmak bir tarafa yüzde 4 oranında ek istihdam sağladı.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!