Auto Ajans

Haberler

Fabrikaya kat çıktı, yapay zekalı üretime geçti

Fabrikaya kat çıktı, yapay zekalı üretime geçti
Paylaş
Mayıs 20
08:00 2024

2 milyar euro ile Türkiye otomotiv sektörünün en büyük yatırımına imza atan Ford Otosan, ‘akıllı fabrikası’ Yeniköy ile dünyanın sayılı oyuncularından biri oldu. Gölcük ve Yeniköy fabrikalarını içeren Kocaeli kompleksi hem üretim kapasitesi hem teknolojisi ile öne çıkıyor. Yeniköy fabrikasının yıllık üretim kapasitesi 245 bin adede ulaşırken, 2025’te bu sayı 405 bin adede çıkacak. Yeniköy’de Volkswagen ile yapılan iş birliği doğrultusunda 1 tonluk yeni Transporter üretilecek. Böylece Türkiye ve Romanya olmak üzere dört fabrikası bulunan Ford Otosan’ın toplam yıllık üretim kapasitesi ise 900 bin adedin üzerine çıkacak. Kocaeli kompleksi 600 bin adedi aşkın yıllık üretim kapasitesi ile Avrupa’da birinci, dünyada ilk üçte yer alacak.

Ford Otosan’ın Yeniköy fabrikasında banttan inen E-Transit Custom’ı yakından inceleme fırsatı buldum. Araç yılın ikinci yarısında satışta olacak.

Avrupa’nın en büyüğü

Ford Otosan’ın bu seviyeye gelmesinde Türk mühendislerin imzasını taşıyan birçok teknolojik yenilik ve yeteneğin etkisi büyük. Ford Transit Custom ile Tourneo Custom modellerini üreten Yeniköy fabrikasının kapalı alanı 2.5 artışla 225 bin metrekareye yükseltilirken, araç üretimi kapasitesi tam 4 kat artışla 405 bin adede olacak. Nasıl mı? Ford Otosan mühendisleri tarafından sıfırdan tasarlanıp hayata geçirilen çok katlı mimariye geçilmiş. Bu kapasiteye ulaşmak adına fabrikanın kapalı alanına iki hatta 2.5 kat çıkılmış. Yeniköy’ün kaliteli, hatasız ve verimli üretim yapması için yapay zeka devreye girdi. Bu sayede kapasite daha verimli kullanılmaya başlandı. Yeniköy’de tek hatta fosil yakıtlı, şarjlı hibrit ve elektrikli araç üretilmesi, yapay zekanın desteğinin somut göstergesi.

Geliriz dediğimiz noktanın çok ilerisindeyiz

Yeniköy fabrika ziyaretinde konuştuğumuz Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Anlık veri ve yapay zeka ile uçtan uca yönetilen Yeniköy’de üretim planlaması gelişmiş veri analitiği ile gerçekleştiriliyor. Böylece talep, arz ve süreç sapmalarındaki değişiklikler karşısında üretimin optimize edilmesi sağlanıyor” dedi. Gölcük fabrikasının 2001’de 130 bin adetlik kapasite ile kurulduğunu hatırlatan Özyurt, 385 bin adede kadar zorladıklarını hatırlattı. Özyurt, “Kocaeli kompleksi, tek bir sahada üretim yapan Avrupa’nın en büyüğü konumunda. Dünyada da ilk üçte yer alıyoruz. Ford dünyasında entegre olarak birçok aktarma organını üreten tek fabrikayız” diye konuştu. Ford Otosan’a 1990 yılında mühendis olarak katılan ve birçok farklı görevde bulunan Güven Özyurt, geldikleri noktayı şöyle özetledi: Kuruluşta geliriz dediğimiz noktanın çok ilerisindeyiz.”

Batarya kapasitesi 300 bin adede çıkacak

Ford Otosan ayrıca dünyada otomotiv sektöründe kendi bataryasını üreten az sayıda şirketlerden biri. Gölcük’te E-Transit için 150 bin adetlik batarya montaj kapasitesi yer alıyor. Yeniköy’de inşaatına başlanan batarya montaj tesisinin bitmesiyle toplam kapasite 300 bin adede ulaşacak. Ford Otosan’ın batarya hücresini Polonya’daki LG fabrikasından aldığını ekleyelim.  

Yeniköy fabrikasında 1.500 robot çalışıyor

Yeniköy fabrikasında kaynak atölyesinde 1400 robot çalışıyor. Boyahanedekilerle birlikte toplam robot sayısı 1.500 adedi buluyor. Güven Özyurt, bir fabrika için binin üzerinde robotun önemli olduğunun altını çiziyor.

Yeniköy’ün dünyanın geleceği için tasarlanmış sürdürülebilirlik ve verimlilik uygulamaları ile üretimin geleceğini simgelediğini söyleyen Güven Özyurt, şu bilgileri verdi:

“Güneş ışığını yakalayan ‘Photowall- Suntracker’ teknolojisiyle üretim alanlarının aydınlatma ihtiyacına destek oluyor. Üretim alanındaki ısıtma ihtiyacı da ‘SolarWall’ sistemleri sayesinde doğalgaz yerine yenilenebilir enerjiden karşılanıyor.

Solar paneller ile 1 futbol sahasının 6 ayda tükettiği enerjiyi tasarruf edebiliyoruz. Bu elektrik enerjisi yaklaşık 1.344 hanenin 1 yılda tükettiği enerjiye denk.

Gelişmiş yağmur suyu toplama, atık su ve gri su geri kazanım uygulamaları ile her yıl 128 olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar su tasarruf ediliyor. Bu tasarruf, 1.153 haneye bir yıl boyunca su sağlayabilir.”

2024’te elektrikli atağı

900 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak Ford Otosan’ın Gölcük, Yeniköy ve Romanya fabrikalarında hangi modellerin üretildiğini ve önümüzdeki dönemde hangi yeni ürünlerin ekleneceğini hatırlatalım… Yeniköy’de Transit Custom, Tourneo Custom üretilirken, bu yıl elektrikli versiyonlar eklenecek. Mayıs ayı sonunda araçların uluslararası test sürüşleri yapılacak. 207 bin adetlik kapasiteye sahip Gölcük’te Transit ve E-Transit üretiliyor. Romanya Craiova fabrikasında yenilenen Courier, yeni Puma bantlardan iniyor. 2024’te E-Tourneo Courier, E-Transit Courier ile yeni jenerasyon Puma’nın elektrikli versiyonu eklenecek.

91 ülkeye ihracat yapıyor

2023’de sekizinci kez Türkiye’nin, 12’inci kez otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, 91 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Şirketin en büyük beş ihracat pazarı Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya. Ford Otosan, Türkiye’nin ticari araç üretiminin yüzde 74’ünü, ihracatının yüzde 79’unu tek başına karşılıyor.

1 TL’lik üretimin Türkiye’ye katkısı 2.6 kat

Yapılan bir çalışmaya göre Ford Otosan’ın her 1 TL’lik üretimi Türkiye üretimini 2.6 TL artırıyor. Ayrıca Türkiye GSYH’sine yaptığı 1 TL’lik katkı, 3.3 TL olarak yansıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!