Auto Ajans

Haberler

Faiz indirimleri devam edecek mi?

Faiz indirimleri devam edecek mi?
Paylaş
Ocak 16
08:30 2020

Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yıl politika faizinde 12 baz puan indirime gitmesi, taşıt kredisi faizlerinin gerilemesini sağlamıştı. Kamu bankalarının öncülünde yılın son virajında gerçekleştirilen düşük faizli kredi kampanyası otomotiv satışlarını hareketlendirmişti. 2020’de otomotiv yöneticilerini ortak görüşü, düşük faizin devam etmesi halinde tüketici talebinin süreceği yönünde. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank da 31 Aralık’ta sona eren kampanyasını 31 Mart’a uzatma kararı aldı. Hurda indiriminin sona ermesinden sonra faizin önemi daha da artmış oldu.

Anketten 50-100 baz puan çıkıyor

Sektörde gözler şimdi TCMB’nin 16 Ocak’ta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Reuters’ın anketine göre, TCMB’nin yılın ilk PPK toplantısında politika faizine ilişkin tahminler 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki noktada grupta yoğunlaşıyor. Reuters’ın 21 kurumun katılımıyla yaptığı ankette medyan 50 baz puanlık indirimle politika faizinin yüzde 11.50’ye çekileceği yönünde oluştu. Bir bankanın döviz masası işlemcisi Merkez’in kararıyla ilgili olarak “TCMB dört PPK’da toplam 12 puanlık indirim ardından sonraki adımlarının daha sınırlı olacağı mesajını vermişti. Piyasa beklentisine baktığımızda geçen hafta 0-100 baz puan arasındaki tahminlerin bu hafta 50-100 arasında yoğunlaştığını görüyoruz. Bu bandın her iki tarafında da tahminler var” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!