Auto Ajans

Haberler

Faiz indirimleri devam edecek mi?

Faiz indirimleri devam edecek mi?
Paylaş
Ocak 16
08:30 2020

Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yıl politika faizinde 12 baz puan indirime gitmesi, taşıt kredisi faizlerinin gerilemesini sağlamıştı. Kamu bankalarının öncülünde yılın son virajında gerçekleştirilen düşük faizli kredi kampanyası otomotiv satışlarını hareketlendirmişti. 2020’de otomotiv yöneticilerini ortak görüşü, düşük faizin devam etmesi halinde tüketici talebinin süreceği yönünde. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank da 31 Aralık’ta sona eren kampanyasını 31 Mart’a uzatma kararı aldı. Hurda indiriminin sona ermesinden sonra faizin önemi daha da artmış oldu.

Anketten 50-100 baz puan çıkıyor

Sektörde gözler şimdi TCMB’nin 16 Ocak’ta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Reuters’ın anketine göre, TCMB’nin yılın ilk PPK toplantısında politika faizine ilişkin tahminler 100 baz puan indirim ve faizlerin sabit tutulacağı yönünde iki noktada grupta yoğunlaşıyor. Reuters’ın 21 kurumun katılımıyla yaptığı ankette medyan 50 baz puanlık indirimle politika faizinin yüzde 11.50’ye çekileceği yönünde oluştu. Bir bankanın döviz masası işlemcisi Merkez’in kararıyla ilgili olarak “TCMB dört PPK’da toplam 12 puanlık indirim ardından sonraki adımlarının daha sınırlı olacağı mesajını vermişti. Piyasa beklentisine baktığımızda geçen hafta 0-100 baz puan arasındaki tahminlerin bu hafta 50-100 arasında yoğunlaştığını görüyoruz. Bu bandın her iki tarafında da tahminler var” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️VW, Wolfsburg fabrikasına 460 milyon euro yatırım yaparak ID.3 ve elektrikli SUV üretecek.

⚡️Tiguan boyutlarındaki yeni elektrikli SUV, 700 km menzil sunacak.

http://www.autoajans.com/vwden-yeni-elektrikli-suv

🚘Hidrojenli araç teknolojisi henüz pahalı olsa da yeni modeller geliyor.

🚘BMW, iX5 Hydrogen'in üretimine başladı. 500 km menzile sahip araç 2023'te satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/bmw-hidrojenli-ix5-uretecek

🚘VW Grubu, Tesla ve BMW gibi Çin'de elektrikli araç üretip Avrupa'da satacak.

🚘Anhui tesisinde ilk olarak Cupra Tavascan üretilecek. Tavascan'ı farklı modeller izleyecek.
http://www.autoajans.com/cinde-uretip-avrupada-satacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!