Auto Ajans

Haberler

Filoda 103 bin araç kayıp!

Filoda 103 bin araç kayıp!
Paylaş
Şubat 24
12:15 2021

Operasyonel kiralama sektörü ekonomik zorluklar ve salgının getirdiği olumsuz etkilerle küçülmeye devam etti. 2017’de zirveyi gördükten sonra sürekli küçülen sektörün araç parkındaki erime 100 bin adedi geçti. Filo kiralama sektörü 2021 yılı için ise umutlu. Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Nielsen işbirliği ile hazırladığı 2020 yılı sonuçlarını içeren ‘TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, operasyonel araç kiralama sektörü 2020’de Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 9.4’ü olan 57 bin 500 adet aracı filosuna kattı. 2019’da şirketler 44 bin aracı filolarına katmıştı. 2020’de yeni araç satın alımında yüzde 30’luk artış yaşandı. Operasyonel kiralama sektörü 2018’e kadar Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 17-20’sini satın alıyordu. Bu oran 2020’de yüzde 10’un altına kadar gerilemiş oldu.

2017’de 366 bin adetle zirvedeydi

Geçen yıl operasyonel filo kiralama sektörü yüzde 5.6 küçüldü. Sektörün filosunda bulunan araç sayısı 263 bin adede düştü. Sektörün 2019 yılı sonundaki araç parkı 279 bin adetti. Sektörün araç parkı 2017’de 366 bin adet ile zirvedeydi. Bu da operasyonel kiralama sektöründe son 3 yılda ekonomik zorluklar nedeniyle 103 bin araçlık kayıp yaşandığı anlamına geliyor.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, pandeminin iş hayatını ciddi olarak etkilemeye devam ettiğini belirterek, “Şirketlerin araç parklarını küçülttüğü ve ödeme güçlüğü yaşadığı, araç bulunurluğunun çok düşük olduğu bir ortamda sektör olarak müşterilerimize çözümler ürettik. Ödeme vade uzatımları gibi kolaylıklar sağladık. Birçok sektörün durduğu ya da faaliyetlerini yavaşlattığı bir yılda sorunlu alacaklarımızı ve nakit akışımızı iyi yönettik. Sektörümüz bu anlamda iyi bir stres testinden geçti ve geçmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

2021 kayıpları telafi yılı olacak

Araç fiyatlarının ve finansman maliyetlerinin çok yükseldiğini de vurgulayan Ekici, şöyle devam etti: “Araç kiralama, işletmelere özellikle KOBİ’lere bu dönemde çok önemli bir avantaj sunuyor. Mevcut şartlarda öz kaynak ve kredi limiti çok değerli. Böyle bir ortamda kaynaklarını verimli kullanmak adına işletmelerin, özellikle KOBİ’lerin, araç ihtiyaçlarını kiralama yöntemiyle karşılaması, bu sayede öz kaynak ve kredi limitlerini ana işlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmek için kullanması her zamankinden daha önemli hale geldi.” 2021 yılının nasıl geçeceğini pandeminin seyrinin belirleyeceğine işaret eden TOKKDER Başkanı, “Alınan tedbirler ve aşı uygulamaları ile birlikte pandeminin kontrol altına alınarak hayatımızı aynı düzeyde etkilemeyeceğini düşünüyorum. Bu kapsamda, 2021 kayıpları telafi ve yeniden büyümeye geçiş yılı olacak” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!