Auto Ajans

Haberler

Fiyat artışlarının nedeni ÖTV baremi

Fiyat artışlarının nedeni ÖTV baremi
Paylaş
Ağustos 27
12:11 2020

En son Eylül 2018’de güncellenen ÖTV’deki matrah limitleri otomotiv sektörünü ve tüketicileri zorluyor. Auto Ajans’ın uzun süredir gündeme getirdiği ve takip ettiği ÖTV bareminden Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) de muzdarip. Online basın toplantısında sorularımızı yanıtlayan TOKKDER Başkanı İnan Ekici, 2 yıldır matrahın güncellenmediğini hatırlatarak, piyasadaki araçların yüzde 50’sinin bir üst dilime girdiğini, fiyat artışlarının döviz kurunun yanı sıra baremden kaynaklandığını söyledi. Ekici, “2019’da araç başına ortalama 125 bin TL yatırım yapmıştık. Yılın ilk 6 ayında araç başı yatırım tutarımız 173 bin TL oldu. Yabancı paranın TL karşısında değer kazanması karşısında ÖTV baremi matrahlarını sabit tutmak sıfır araç fiyatlarını sürekli olarak yükseltiyor. Örneğin, bir modelin ÖTV matrahı artan kur nedeniyle yükselmiş ve bu araç yüzde 50 ÖTV’ye tabi iken yüzde 60’a çıkmış, anahtar teslim fiyatında 17 bin TL’lik artış gerçekleşmiş. Üstelik ülkemizde satılan araçların en az yüzde 50’si bu matrah meselesinden etkileniyor” değerlendirmesini yaptı. Ekici, fiyatlardaki bu artışta baremin de etkisi olduğunun altını çizerek, “Ben de aracı yüksek fiyata almak istemiyorum doğal olarak” dedi.

Ekici’nin verdiği bilgiye göre, TOKKDER üyelerinin araç satın alma maliyeti ilk 6 ayda ortalama yüzde 38.4 arttığı görülüyor. Aynı dönemde eurodaki artış oranı ise yüzde 15.7. Otomobil fiyatlarının euro bazında aynı kaldığını düşünürsek, satış etiketlerinin yükselişinin ana nedeni ÖTV baremi olmuş. Sonuçta 1 TL yüzünden bir otomobini yüzde 50 yerine yüzde 60’lık vergi dilimine girmesinden bahsediyoruz.

Satın alma maliyeti yüzde 38 arttı

ÖTV baremi matrahlarının güncellenmesi gerektiğine inandıklarını belirten Ekici, şöyle devam etti: “İkinci el pazarı daima güncel sıfır araç satış fiyatlarından etkileniyor. Sıfır araç fiyatları yükselince doğal olarak ikinci elin değeri de artıyor. Formül aslında bu kadar basit ve açıkçası altına farklı şeyler aramak yanlış” diye konuştu.

TOKKDER Başkanı İnan Ekici’ye yönlendirdiğim “ÖTV bareminden bahsettik ama pazar 750 bine gidiyor. Devletin vergi gelirleri artıyor sonuçta. Kişisel olarak ÖTV baremlerinin bu yıl için güncelleneceğini düşünüyor musunuz? Ankara’yla da temaslar var mı?” sorumu ise şu şekilde yanıtladı:

Pragmatist tarafta değilim…

“Sürekli görüşmeler var. Adil olma taraftarıyım. Söylediğini düşününce; zaten tedarik zinciri koptu, istediğim kadar araç yok, çok basit bir soru neden  güncellensin ki? sorusu gelir ama; matematiksel ve bilimsel olarak güncellenmemesi doğru değil. Araç fiyatları artıyor, bir de geleceği dengeli yönetmek zorundayız. İkinci ellerin dengeli bir şekilde birinci elle paralel hareketliliğini  sağlamalıyız. Bu açıdan sürdürülebilirliği ve dengeyi sağlamak adına değişiklik gerektiren bazı uygulamalar varsa, bunlar da kurla veya ekonomik bazı trendlerle hareketleniyorsa, bu uygulamalarda değişikliği zamanında yapmak gerekir. ÖTV baremlerinde kullanılan matrahların güncellenmesi de bana göre bu dönemde bir zorunluluk haline gelmiştir. Araç bulunurluğu ayrı bir şey ama vergiden kaynaklı araç fiyatı yükselmesi apayrı bir şey. Bugün  yüzde 50 ÖTV ile aldığınız bir araç, yarın yüzde 60 ÖTV baremine girebilir ama 3 ay sonra yeniden yüzde 50 ÖTV baremine düşebilir. İkinci eli nasıl yöneteceğiz? Bugün yaşanan sorunların bir kısmının kaynağı bu, ben pragmatist tarafta değilim. Dolayısıyla ÖTV baremlerinde kullanılan matrahların düzenlenmesi her yıl yapılması gerekiyorsa her yıl, 6 ayda bir yapılması gerekiyorsa 6 ayda bir yapılmalıdır. Ancak uzun vadeli, daha dengeli ve daha güçlü bir otomotiv endüstrisi için vergi sisteminin tüm paydaşların mutabakatı ile yeniden düzenlenmesi gerekiyor.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

İlk elektrikli SUV’u ortaya çıktı! VW'nin ilk elektrikli SUV modeli ID.4 tanıtıldı. 49 bin 950 euroluk fiyata sahip ID.4, tam şarjla 520 km yol katedebiliyor. ID.4, VW'nin 2022'de ülkemizde satışa çıkacak ilk elektriklisi olacak. https://www.autoajans.com/elektrikli-suvu-ortaya-cikti-2/ @autoajans aracılığıyla

TOGG'a rakip olacak! Vietnam'ın ilk yerli markası VinFast, 20 yıl savaştığı ABD pazarına özel SUV tasarlıyor. Şirket önümüzdeki yıl elektrikli araçla ABD pazarına girmeyi planlıyor. Marka son olarak lüks SUV President ile dikkatleri üzerine çekti. http://www.autoajans.com/vinfast-abd-pazarina-girecek

Yenilenen Toyota Hilux, Türkiye'de satışa sunuldu. Arazi kabiliyetinin yanı sıra yüksek donanım ve teknolojik özellikleriyle öne çıkan Hilux, SUV'lara rakip olacak. Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, "SUV'dan pick-up’a doğru kayma yaşanacak" dedi. http://www.autoajans.com/yeni-hilux-suvdan-musteri-calacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!