Auto Ajans

Haberler

Fiyatlar uçtu, ‘0’ faiz mecburen geri döndü

Fiyatlar uçtu, ‘0’ faiz mecburen geri döndü
Paylaş
Haziran 07
07:00 2021

Otomobil fiyatları döviz kurundaki son artışlardan sonra uçtu. Birçok marka 1 Haziran itibariyle eurodaki artışı, fiyatlara yansıtmak zorunda kaldı. Mayıs’tan sonra Haziran’da da otomobillere yüzde 5 ile yüzde 12 arasında zam geldi. Artık B sınıfında üst donanımlı modeller yüzde 80’lik vergi dilimine girmeye başladı. Satış etiketleri de bir anda yaklaşık 60 bin lira artışla 300 bin liraya yaklaştı. C segmenti dizel araçlarda 400 bin lira, C-SUV’da 500 bin liranın üzerine çıkıldı. Geçen hafta bahsettiğim gibi kurdaki dalgalanma bu şekilde devam eder ve matrah limitlerinde bir güncelleme olmazsa kısa süre içinde yüzde 50’lik ÖTV diliminde otomobil kalmayacak.

İç turizm pozitif yansıyacak

Zamlar sonrası otomobil fiyatları el yakarken, şirketler tüketicileri yeniden çekebilmek adına kampanyalara sarıldı. 8 marka faizi sıfırlarken, premiumlarda bile yüzde 0.59-0.89 oranları sunulmaya başlandı. Merkez Bankası’nın politika faizinin yüzde 19 olduğu bu dönemde böyle faiz kampanyaları markaları oldukça zorlayacaktır. Ancak yoğun rekabette 400 bin liraya varan C segment bir otomobili satabilmek için tüketicilere cazip fırsatlar sunmaları gerekiyor. Nereye kadar gider orası meçhul tabii… Mayıs’ta tam kapanmaya rağmen otomotiv pazarının beklentilerin üzerinde çıkmasında, zam gelmeden satın alma kararını öne çekenler etkiliydi. Fiyatlara rağmen otomobile olan yoğun talep devam edecek gibi görünüyor. Önlemlerin gevşetilmesi, aşı sürecinin hızlanması moralleri yükseltecektir. Ve önemlisi iç turizmde büyük canlılık beklentisi, satışlara pozitif katkı sağlayacaktır. Haziran ayı temposu yılın ikinci yarısına ışık tutacaktır.

Auto Ajans 2 yaşında…

‘Doğru, güvenilir, objektif ve farklı habercilik’ sloganıyla kurulan Türkiye’nin ilk otomotiv haber ajansı www.autoajans.com iki yaşına bastı. Heyecanımıza ortak olan sizlerin de katkılarıyla Auto Ajans, özel haberleri, analizleri ve farklı bakış açısı ile otomotiv basınında referans noktası olmayı başardı. İki yıl gibi kısa bir sürede dijital platformda önemli bir marka haline geldi. Özellikle Auto Ajans’ın ‘Profesyonel’ üyelerine hazırladığımız raporlar, büyük beğeni topladı. Tepe yöneticiler sunumlarında raporlarımızdan faydalandı, ana merkezlere örnek olarak gösterildi. Özellikle pandemi döneminde değişen alışkanlıklar, yeni mobilite tercihleri, geleceğin ulaşım çözümlerini masaya yatırdığımız raporlar ses getirdi. ‘Değişen dünyada, değişen mobilite’, ‘Büyük dönüşüm, ‘Gram gram hedefe’, ‘Dünyayı robotlar kurtarabilir mi?’, ‘Mobilitede rekabet havalandı’, ‘Dünya değişecek ama nasıl?’ başlıklı raporlar, geleceğe ışı tuttu. Finans piyasalarının teknik analizleri ve isabetli tahminleriyle yakından tanıdığı Ali Ağaoğlu’nun yazıları, şirketlerin planlamalarına, stratejilerine yardımcı oldu. ‘Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil’. www.autoajans.com’un bu yolculuğu tüm hızıyla devam edecek. Bizi izlemeye devam edin…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!