Auto Ajans

Haberler

Fiyatları belirlerken eller titriyor

Fiyatları belirlerken eller titriyor
Paylaş
Kasım 01
07:00 2021

Pazarda her ne kadar çip krizi nedeniyle otomobil bulunamasa da Kasım ayı hareketli geçecek. Lokomotif modeller satışa sunulacak. Honda Türkiye artık Tayland’dan ithal etmeye başlayacağı yeni Civic Sedan’ın lansmanını gerçekleştirecek. Mercedes-Benz yeni C-Serisi’ni tanıtmaya hazırlanırken, Borusan Otomotiv iX ile elektrikli atağını hızlandırmayı hedefliyor. Kasım’da listelerin güncellenmesinin yanı sıra yeni gelecek modellerin fiyat stratejisi önemli. Marka yöneticileri fiyat belirlemek adına hesap üzerine hesap yapıyor. Sonuçta 1 ay önce yaptıkları planlamaların çok üzerinde bir döviz kuruyla karşı karşıyalar. Ama rekabet de çok yoğun, kurdaki artışı tamamen yansıtabilirler mi? Hiç kuşkusuz ilk etapta lansmana özel fiyatlar açıklanacaktır. Zaten çip problemi gölgesinde sınırlı sayıda araç gelecektir. Müşteri kaybetmemek için zamlar ufak ufak yapılacaktır.

Çılgın kampanyalar hayal

Ekim’de toplam pazar 56 bin adetle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.1 daraldı. Otomobil satışlarının yüzde 45 azalması dikkati çekti. Eldeki tüm stoklar bitmiş durumda, ara bulabilen öne çıktı. Euro zamlarıyla birlikte bu hafta yüzde 50’lik ÖTV diliminde kaç otomobil kalacak onu da göreceğiz. İki elin parmaklarını geçmeyecek olması bizi şaşırtmayacak. Kurun ateşini çıkaran faiz indirimlerine dönersek… Taşıt kredisinde faiz oranları yüzde 1.50’lerin üzerinde seyrediyor. Birkaç markanın dışında faiz kampanyası yapan yok. Ana merkezlerden araç tedarik edebilirlerse, Kasım ve Aralık aylarında daha fazla kampanya görebiliriz. Ama o eski çılgın kampanyaların yapılmayacağı ortada.

Son viraja dair senaryolar

İşte böyle bir ortamda 2021’e veda etmeye hazırlanıyoruz. 2-3 ay öncesi verilen siparişlerin teslimatlarını, filo tarafından gelecek talebi de düşünürsek, piyasa hareketli geçecektir. Tabii talep karşılanabildiği sürece. Yıl sonu pazarıyla ilgili ufak bir beyin jimnastiği yaparsak; 2020’nin son 3 ayında yaklaşık 280 bin araç satılmıştı. Ekim’in yaklaşık 60 bin adet çıkacağını düşünürsek, Kasım ile Aralık aylarının geçen yıla oranla yüzde 30-35 daralacağını öngörürsek, 2021’de 740-755 bin aralığında pazar yakalanabilir. 2020’e göre bir miktar düşük görünse de pandemiyi unutturacak kadar birçok sıkıntının yaşandığı bir yıl için kötü olmasa gerek…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!