Auto Ajans

Haberler

Fiyatlar bir anda uçtu

Fiyatlar bir anda uçtu
Paylaş
Şubat 08
10:30 2021

Elektrikli otomobilde vergi artışı Porsche Taycan’dan Renault ZOE’ye kadar fiyatları yükseltti. ÖTV oranının 85 kWh’e kadar yüzde 10’ı çıkarılmasıyla bu dilimde yer alan modellerin fiyatı yaklaşık yüzde 9.7 zamlandı. Motor gücü 85 kilowatt ile 120 kilowatt arasındaki elektrikli araçlarda ÖTV oranı yüzde 7’den 25’e çıkarken, fiyatlar yüzde 16.8 artış gösterdi. Motor gücü 120 kilowatı geçen elektriklilerde ÖTV’nin yüzde 15’den yüzde 60’a yükseltilmesiyle fiyatlar yüzde 40 civarında zamlandı. Böylece Porsche’nin Taycan modelinin başlangıç fiyatı 1.7 milyon liradan 2 milyon 380 bin liraya çıkacak. 2.5 milyon liralık en pahalı versiyonunun satış etiketi 3.5 milyon lira oldu. Mercedes-Benz’in EQC modelinin fiyatı da 966 bin liradan 1 milyon 380 bin liraya ulaşacak. Şirketler fiyat güncellemesi için çalışıyor.

Hatırlanacağı gibi Porsche’nin geçen yıl Ekim’de satışına başladığı Taycan, Türkiye’nin en çok satan elektriklisi oldu. Taycan’dan 3 ayda 303 adet satıldı. Taycan, Porsche’nin en çok satan modeli haline geldi. Mercedes-Benz’in Aralık’ta piyasaya sunduğu EQC de kısa sürede 42 adet sattı. Jaguar I-PACE, 178 adetlik satışla markanın lokomotif olarak dikkat çekti. Jaguar satışlarının ağırlığını I-PACE oluşturdu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘SUV modasına küçük Smart da uydu.

🚘Mercedes-Benz ve Geely ortaklığında geliştirilen Smart SUV'un konsepti Eylül'de tanıtılacak.

http://www.autoajans.com/smart-suv-icin-geri-sayim/

🚘Porsche elektrikli otomobil dünyasında popüler olan Taycan modelinin yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

🚘Cross Turismo'dan sonra coupe ve cabrio Taycan gündemde.

🚘Yeni nesil Macan da elektrikli olacak.

http://www.autoajans.com/ustu-acik-taycan-mi-geliyor

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!