Auto Ajans

Haberler

Formula E Türkiye’nin şampiyonu

Formula E Türkiye’nin şampiyonu
Paylaş
Kasım 13
11:33 2021

ABB Formula E Türkiye Dijital Şampiyonası’nın kazananı belli oldu.  Bu sezonun son ayağı Berlin E-Prix’sinde Erdem Akyol ABB Formula E Türkiye Dijital Şampiyonası’nı kazanarak, ilk şampiyon pilot unvanını aldı.  Zorlu etap şartlarına uygun stratejiyi uygulayan Akyol baştan sona kontrollü bir yarış çıkararak sezonun son yarışına kadar puan farkıyla birinciliğini koruyan Semih Çelik’i geride bıraktı. Çelik ikinci ve Ahmet Demircan üçüncü olarak şampiyonayı tamamladı. ABB Türkiye’nin, ülkemizde e-mobilitenin yaygınlaşması ve elektrikli araç alt yapı çözümleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla sponsor olduğu eRacing Academy organizasyonu ilk tanıtım yarışı Dünya Elektrikli Araç gününün kutlandığı 9 Eylül tarihinde start aldı. Toplam 8 yarışın koşulduğu şampiyonada kazanan E-Spor sürücüsü 12 Kasım Cuma günü belli oldu. Formula E severler için günün sürprizi, Formula E tarihinin en başarılı sürücülerinden İsviçreli sürücü, Sebastien Buemi’nin Serhan Acar ve Jason Tahincioğlu’nun konuğu olarak canlı yayın eşliğinde yarış severlerle buluşmasıydı.

Emisyonu 100 megaton azaltacak

ABB Türkiye İletişim Müdürü Hakan Güney, “Öncelikle şampiyonada büyük emekleri geçen yarış dünyasının saygın isimleri Serhan Acar, Jason Tahincioğlu ve şampiyonada centilmence mücadele eden tüm finalist ve eleme yarışı katılımcısı e-sporcularımıza canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Yarım yüzyılı aşkın süredir müşterilerimiz için sürdürülebilirliği mümkün kılıyoruz. Yaptığımız her işin odağına sürdürülebilirliğin yerleştirilmesi, şirketimizin amaçları bakımından anahtar rol oynayan bir unsur. ABB olarak sürdürülebilirliğe üç farklı açıdan bakıyoruz: düşük karbonlu bir topluma imkan verilmesi, kaynakların korunması ve toplumsal ilerlemenin teşvik edilmesi” dedi.

Güney, “Müşterilerimizin 2030 yılına kadar yıllık CO2 emisyonlarını 100 megatonu aşkın bir miktarda azaltmalarına yardımcı olacağız. Bu da dünya genelinde yollardan 30 milyon içten yanmalı otomobilin çekilmesine eşdeğer. Formula E ile birlikte, ürün ve hizmetlerinizin CO2 emisyonlarını azaltmada olumlu etkisi olduğuna dair kesin inancımızla COP26’ ya katılıyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!