Auto Ajans

Haberler

Formula E’de verimliliği artıracak

Formula E’de verimliliği artıracak
Paylaş
Ocak 24
13:35 2023

ABB, ABB Ability OPTIMAX enerji yönetimi yazılım çözümünü ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’na entegre ederek, yarış serisinin pist içi operasyonlarının enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak. ABB’nin resmi şarj ortağı olduğu tamamen elektrikli yarış serisinin 9. sezonu, ABB Ability OPTIMAX’ın yarış ortamında ilk kez geçen hafta Mexico City’de kullanılmaya başlandı. Yazılım, şampiyonanın mühendislerinin yarışa özgü toplam enerji çıkışını izlemelerine ve analiz etmelerine olanak tanıyarak daha verimli bir sürüş sağlanmasına yardımcı olmaya başladı. Yarış lokasyonlarına yerleştirilecek 14 ölçüm kutusu, o anda takımların ne kadar elektrik gücü (kilowatt) kullandığı ve herhangi bir zaman diliminde ne kadar elektrik (kilowatt saat) tüketildiğine dair veri toplayacak. Bu bilgiler Microsoft Azure bulut uygulaması ile ilgili yerlere ulaştırılacak. Tüm E-Prix yarış alanlarında toplam tüketim izlenebilecek. (TV yayın süiti, E-Village taraftar bölgesi, medya merkezi, yemek tesisleri, padok ve takımların pit garajları gibi operasyonları kapsayacak.)

Formula E tarafından kullanılan çeşitli sokak pistleri, farklı konumlarda bir dizi güç kaynağı kullanma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. ABB Ability OPTIMAX, yarış pistindeki tüm gücün canlı olarak görülebilmesini sağlayan merkezi bir gösterge paneli ile bu sorunu çözmeye yardımcı oluyor. Formula E’nin teknik ekiplerinin güç kaynağından bağımsız olarak sahadaki tüm faaliyetleri daha verimli hale getirmesini sağlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️Geçen yıl 4 yeni elektrikliyi Türkiye pazarına sunan Mercedes-Benz, satışlarını % 365 artırdı.

⚡️Mercedes-Benz 2023'te elektrikli satışlarının payını % 10’un üzerine çıkarmayı hedefliyor.

http://www.autoajans.com/elektriklinin-payi-yuzde-10a-cikacak

☑️Türkiye otomotiv sektörünün ihracatı Ocak'ta % 22 artışla 2.7 milyar dolar dolar oldu.

☑️En yüksek Ocak ayı ihracatına ulaşıldı. Otomotiv yeniden ihracatta lider sektör oldu.

http://www.autoajans.com/tarihin-en-yuksek-ocak-ayi-ihracati

🏎️Ford Motor, 20 yıl sonra Formula 1'e geri dönüyor.

🏎️Ford ve Red Bull Powertrains, 2026 sezonu için yeni nesil hibrit motorlar geliştirecek.

http://www.autoajans.com/20-yil-sonra-f1e-geri-donuyor

Load More

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!