Auto Ajans

Haberler

Formula E’yi aydınlatacak

Formula E’yi aydınlatacak
Paylaş
Mart 08
07:00 2021

ABB, daha yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek için e-mobilite teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 7. sezonunun açılış yarışları, Suudi Arabistan’da yapıldı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi bölge Diriyah, sezonun başlangıç yarışlarına arka arkaya üçüncü kez ev sahipliği yaptı. 2.5 kilometrelik 21 dönüşlü sokak parkuru düşük güç tüketen ABB imzalı LED teknolojisi ile aydınlatıldı. Bu sayede yüzde 50’ye varan oranda enerji tasarrufu sağlandı. LED projektör aydınlatması da dahil olmak üzere etkinlik için gereken tüm güç, biyoyakıt ile temin edildi.

Yarış araçlarının şarj tedarikçisi

ABB Türkiye CEO’su Burhan Gündem, “ABB, küresel bir teknoloji lideri. Robotik, otomasyon, elektrifikasyon ve hareket çözümleriyle, dünyanın dört bir yanında akıllı şehirler, mega projeler, sağlık ve uzay çalışmaları gibi bir çok alanda kilit rol oynamaya devam ediyor. ABB olarak teknolojiyi daha sürdürülebilir bir gelecek için kilit unsur olarak görüyoruz ve ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nı dünyanın en gelişmiş e-mobilite teknolojileri geliştirmek ve farkındalık yaratmak için bu müthiş organizasyonun isim sponsoru ve stratejik ortağıyız” diye konuştu.

Şampiyonanın ulaştığı kitle genişledikçe, ABB’nin e-mobilite ve ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası misyonundaki kararlılığı da derinleşiyor. ABB, 9. sezonda, bataryalarını yarış sırasında ABB şarj teknolojisi ve deneyiminden yararlanarak dolduracak olan 3. nesil yarış araçlarının resmi şarj tedarikçisi olacak. ABB, e-mobilite pazarına 2010 yılında girdi ve bugüne kadar 85’den fazla ülkede 400 binden fazla elektrikli araç şarj, 20 binden fazla DC hızlı şarj ve 380 bin AC şarj ünitesi satışı gerçekleştirdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!