Auto Ajans

Haberler

Foxconn’da ilk hedef Avrupa

Foxconn’da ilk hedef Avrupa
Paylaş
Ekim 20
16:44 2021

Apple’ın iPhone üreticisi Foxconn ilk elektrikli araç konseptlerini gösterdi. Apple’ın otomobil projesinin adaylarından biri olan Tayvanlı elektronik üreticisinin bu konseptlerle bir adım öne çıktığı ifade ediliyor. Foxconn gerçekleştirdiği organizasyonda Model C, Model E ve Model T ismini verdiği araçları gösterdi. Foxconn’un gösterdiği Model C SUV ve Model E sedan konsept modellerin marka çatısı altında satılması planlanmıyor. Bunun yerine araçların otomotiv müşterileri için yapılması hedefleniyor. Araçlar, Foxconn ve Tayvanlı otomobil üreticisi Yulon Motor’un oluşturduğu işbirliği Foxtron tarafından yapıldı. İki araç konseptinin yanı sıra bir de gelecek yıl yerel bir ulaşım sağlayıcısına teslim edilecek olan elektrikli Model T otobüs sergilendi. Sedan model, İtalyan tasarım şirketi Pininfarina ile birlikte geliştirildi ve önümüzdeki yıllarda Tayvan dışında henüz ismi belirtilmeyen bir otomobil üreticisi tarafından satılacak. SUV model ise Yulon markası altında satışa sunulacak ve 2023’te Tayvan pazarındaki yerini alacak.

Foxconn yaptıkları elektrikli araç platformunun B’den E segmentine kadar geniş bir yelpazeye uyarlanabileceğini ifade etti. Aracın güçleri ise 135-870 beygir arasında değişebilecek. Menzil hedefi modele göre 300 ile 800 km aralığında olacak. Foxconn’ın Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu, şirketin otomotiv planlarının bir parçası olarak yakında yeni bir Avrupa üretim merkezi oluşturabileceğini de açıkladı. Liu, ilk etapta Avrupa’da, sonrasında ABD ile Latin Amerika’da üretim yapmak istediklerini söyledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!