Auto Ajans

Haberler

Fransa ile kriz çıkartan Clio 4 veda etti

Fransa ile kriz çıkartan Clio 4 veda etti
Paylaş
Mayıs 18
11:11 2021

Oyak Renault, Kasım 2011’de üretmeye başladığı Clio 4’ün üretimine son verdi. Şirket, 2019 yılı ortasında Clio 5 üretimine başlarken, Clio 4’ü bantlardan indirmeye devam etmişti. Clio 4 ile Clio 5, Ocak 2020’den bu yana birlikte satılıyordu. Oyak Renault, Clio serisine yeni Clio ve yeni Clio Hibrit üretimi ile devam etmiş olacak. Oyak Renault, 11 Mayıs’ta sonlandırdığı Clio 4 modelinden 10 yılda toplam 2 milyon 11 bin 881 adet üretti. Sadece Türkiye’de değil, uluslararası pazarda da önemli başarıya imza atmış olan Clio 4, segmentinin en çok ve Avrupa’nın en çok satan ikinci aracı unvanını taşıyor. Clio, ilk üretildiği 1990 yılından bu yana 15 milyonluk adetle dünyada en fazla satılan Renault modeli unvanını da taşıyor. Clio 4 modeli başta Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya olmak üzere 52’den fazla ülkede ihraç edildi. 

Clio 4’ün üretimine son verilmesi ile ilgili yapılan törende konuşan Oyak Renault Araç Fabrika Direktörü Murat Taşdelen şunları söyledi: “Türkiye’de ve dünyada satış rekorları kıran Clio’nun dördüncü neslinin üretimini sonlandırıyoruz. Yerini tamamen yeni nesline bırakan Clio 4, yıllar boyunca hem Renault Grubu’nun hem de Oyak Renault’nun yüz akı oldu. Ülkemizde de en çok satılan modeller içinde hep en üst sıralarda yer aldı. Kasım 2011’de fabrikamızda üretime başladığımız ve 10 yıla yakın aralıksız sürdürerek iki milyondan fazla adede ulaştığımız Clio 4 üretimini sonlandırırken, Renault Grubu’nun elektrikli araçlara geçiş stratejisi doğrultusunda, yüksek teknoloji barındıran Clio 5 ve Clio 5 Hibrit’in üretimine başarıyla devam ediyoruz.” 

Sarkozy, Bursa’ya karşı çıktı

Hatırlanacağı üzere Renault’nun Clio 4 modelinin tamamını Türkiye’de üretme planı, 2010 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye takılmıştı. Korumacı tavrıyla bilinen Sarkozy, Clio 4’ü Flins’e oranla 1.300 euro maliyet avantajı olan Bursa fabrikasında üretmeyi planlayan Renault’ya bu kararından vazgeçmesi için büyük baskı yapmıştı. Elysee Sarayı’nda olağanüstü toplantıya çağrılan Renault da yeni Clio’nun üretiminin bir kısmını yine Flins fabrikasına vermeyi kabul etmişti. Clio 4 üretiminin 3’te 2’si Bursa’da kalmıştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Genesis yüz tanıma teknolojisini ilk olarak GV60 modelinde kullanmaya başlıyor.

🚘B sütunu üzerindeki kamera yüzü tarayıp sürücüyü tanıdığında kapıları açacak.

http://www.autoajans.com/yuzden-taniyip-kapilari-aciyor

🚘Opel, elektrikli Mokka'yı önümüzdeki yılın ilk yarısında ülkemizde satışa sunacak.

Mokka-e 322 km menzile sahip. Bataryasının % 80'i hızlı şarjla 30 dakikada doldurulabiliyor.

http://www.autoajans.com/mokka-e-seneye-ilk-yarida-geliyor

Yeni Audi Q3, tasarımı ve teknolojisi ile öne çıkıyor. SUV segmentinde ise rekabet yoğun... Yeni Audi Q3 sürüş izlenimlerim @GazeteOksijen'de...

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!