Auto Ajans

Haberler

Geleceğin Audi’si grandsphere

Geleceğin Audi’si grandsphere
Paylaş
Eylül 06
09:00 2021

Audi, üç ‘Küre-Sphere‘ konsept modelinin ikincisi olan grandsphere’i IAA Mobility Fuarı’nda tanıttı. Audi’nin gelecekteki modellerinde kullanacağı teknolojileri ve tasarım özelliklerini yansıtan Audi grandsphere, markanın mobilitede sunabilecekleri konusundaki iddasını ortaya koyuyor. Ağustos ayında, değişken dingil mesafesine sahip, otonom bir spor otomobile dönüşebilen skysphere’i tanıtan Audi, ikince konsepti Audi grandsphere’den sonra, 2022 yılında da üçüncü modeli sun urbansphere’i sunmayı hedefliyor. Direksiyon simidi ve pedalların gizlendiği Audi’nin bu yeni konsepti, geleneksel sürücü odaklı kokpiti ve yolcu bölümlerini, geniş bir salona dönüştürüyor. Audi grandsphere’de kapılar, ters konumlandırılmış ve B sütunu bulunmuyor. 

İç mekanın tüm dünyası, daha araca binerken açılıyor. Yolcularına kapılarını açan Audi grandsphere, onları kendilerine özel ekran görüntüleri ve ortam ışığıyla karşılıyor. Sürücü ve ön yolcuyu otomatik olarak algılıyor, klima kontrolleri ve koltuk pozisyonları gibi bir dizi kişisel konfor özelliğini ayarlıyor. Aynı zamanda, bilgi-eğlence sistemi, yolcuların en son kullandıkları hizmetlere erişiyor ve sürdürüyor. Örneğin, yolcu bölümünde, bir yolcunun araca binmeden önce tabletinde izlediği bir video, Audi grandsphere’deki ‘ekran yüzeyinde‘ otomatik olarak oynatılıyor. Sürücü tarafında, yolcunun binmeden önce okuduğu haberler ‘projeksiyon yüzeyi’ tarafından otomatik olarak alınıyor ve görüntüleniyor. Geniş cam yüzeyler, geniş ön cam ve şeffaf tavan da bu hissi vurguluyor. 

Konfor alanındaki değişiklik ise oldukça radikal. Geleneksel bir sedanda arkada olan koltuk, şimdi ön sıraya geçiyor. Çünkü sürüş işlevine ve kontrollere zorunlu olarak bağlı kalmak gerekmiyor. Ayrıca, 4. seviye sürüşte, direksiyon simidi ve pedalların gizlenmesiyle, kabinin ön alanı, maksimum hareket olanağı sunan geniş ve boş bir alan haline geliyor. 2+2 kişilik olan Audi grandsphere‘de iki ayrı ön koltuk tamamen geriye itildiğinde iç mekan çok daha geniş görünüyor.

CinemaScope ekranlar

Audi grandsphere’de otonom sürüş etkinleştirildiğinde, göstergeler ve diğer ekranlar ortadan kayboluyor. Bunun yerine, yüksek kalitede malzemelerden yapılmış alanlar ortaya çıkıyor. Tamamı sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş ahşap, yün, sentetik tekstil ve metaldan olan yan kaplamalar, koltuk kaplamaları ve döşemelerin yer aldığı Audi grandsphere’de deri kullanılmıyor. Araç bir parmak dokunuşuyla canlandığında iç ortam farklılaşıyor. Sürüş durumuna bağlı olarak ya tüm iç mekana dağılan ya da sürücü ve ön koltuktaki yolcu için bölümlere ayrılan ekranlar ortaya çıkıyor. Seyahat ederken gerekli olan tüm bilgiler yüksek çözünürlükte ve tam olarak okunabilir şekilde ekranlarda yer alıyor. Alternatif olarak, projeksiyon yüzeyleri, otomatik sürüş modunda, bilgi-eğlence içeriği için CinemaScope ekranları veya video konferans ekranları olarak da kullanılabiliyor. 

5.35 m uzunluğunda, 2 m genişliğinde ve 1.39 m yüksekliğindeki Audi grandsphere, bu boyutlarıyla lüks sedan sınıf otomobiller arasında yer alıyor. 3.19 m‘lik aks mesafesi değeriyle mevcut Audi A8’in Long versiyonunu bile gölgede bırakıyor. grandsphere, ilk bakışta geleneksel bir sedandan daha çok, dört kapılı bir GT’ye benziyor. Aynı zamanda, altı çift kollu jantlar, hafif yapısı ve stabilitesiyle motor sporları ve Bauhaus geleneğini hatırlatıyor.

750 km menzil sunuyor

Konseptin iki elektrik motoru, toplam 530 kW güç ve 960 Nm’lik  tork sağlıyor. Tahrik sisteminin kalbinde 800 voltluk şarj teknolojisi yer alıyor. Daha önce Audi e-tron GT’de kullanılan bu teknoloji, akünün hızlı şarj istasyonlarında çok kısa sürede 270 kW’a kadar şarj edilebilmesini sağlıyor. grandsphere‘in 300 kilometreden daha fazla bir menzile ulaşması için 10 dakika şarj yeterli oluyor. 25 dakikadan daha kısa bir sürede 120 kWh batarya, yüzde 5’ten yüzde 80’e şarj edebiliyor. Araç, seçilen sürüş sistemine ve güç çıkışına bağlı olarak 750 kilometreden fazla bir menzile ulaşıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyenin biraz üzerinde tamamlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!