Auto Ajans

Haberler

Genç hacker Tesla’ları ele geçirdi

Genç hacker Tesla’ları ele geçirdi
Paylaş
Ocak 13
13:58 2022

Otomobillerin dijitalleşmesiyle birlikte siber saldırı endişesi artarken, 19 yaşındaki bir hacker’ın 13 farklı ülkede 25 adet Tesla’yı hack’leyerek ele geçirdiği öğrenildi. Kendisini bilgi teknolojileri uzmanı diye tanımlayan David Colombo, aynı zamanda güvenlik araştırmaları yaptığını iddia etti. Bulduğu yazılım hataları sayesinde 13 ülkede 25 Tesla’yı uzaktan kontrol ettiğine dair tweet’leri kısa zamanda dikkat çekti. Colombo, ele geçirdiği araçların kapılarını anahtar olmadan açabildiğini söyledi. Ayrıca camları, farları ve müzik sistemini de kontrol edebildiğini ifade etti. Sürücü olup olmadığını görebilen Colombo, sürüş sırasında Tesla’ları kontrol edemediğini anlattı. Yazılım hatasıyla ilgili detayları vermeyen genç hacker için Tesla’dan açık bir yanıt gelmedi. Ama hacker, daha sonra Tesla’nın güvenlik ekibinin kontakt kurduğunu açıkladı. Tesla’nın keşfedilen güvenlik açıklarına 15 bin dolara kadar ödeme yaptığı biliniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!