Auto Ajans

Haberler

‘Gerçek şef biziz’ diye meydan okudu

‘Gerçek şef biziz’ diye meydan okudu
Paylaş
Kasım 06
14:31 2020

Toyota ile Tesla arasındaki piyasa değeri rekabeti, farklı boyuta taşındı. Toyota Motor Başkanı Akio Toyoda, piyasa değeri açısından Tesla’ya karşı kaybediyor olabileceklerini ancak şirketinin 100 milyondan fazla araç ürettiği gerçeğinin küçümsenmemesi gerektiğini söyledi. Toyoda katıldığı bir brifingde, “Tesla, tariflerinin, formüllerinin gelecekte standart olacağını söylüyor. Ancak Toyota’nın sahip olduğu şey gerçek bir mutfak ve gerçek bir şef” değerlendirmesini yaptı. Toyota, şunları kaydetti: “Hisse fiyatı söz konusu olduğunda kaybediyoruz. Ancak ürünlere gelince, müşteriler tarafından seçilecek eksiksiz bir menümüz var.” 64 yaşındaki Toyota Başkanı, seçici müşterilerinin Toyota markasına sadık olduğunu sözlerine ekledi. Akio Toyoda, Tesla’nın yüzde 100 elektrikli araçlardan kâr elde etme yeteneği, yazılım güncellemeleri ve yenilenebilir enerji ürünleri gibi rakibinden öğrenebileceği birçok alana sahip olduğunu söyledi.

4 devin piyasa değeri Tesla etmiyor

Tesla’nın hisseleri son 1 yıldır yüzde 382 oranında yükseldi. Şirketin hisse değeri her projede tavan yaptı, hayal kırıklıklarında dibe vurdu. Yılbaşında 86 dolar olan hisse fiyatı bir ara 500 dolara kadar dayandı. ABD’li şirket 2 Temmuz 2020 tarihinde 209 milyar dolarlık piyasa değeriyle ilk kez Toyota’yı geçti. Şu an Tesla’nın piyasa değeri 415.2 milyar dolar, Toyota Motor’un 223.6 milyar dolar seviyesinde. Rakip üreticilerle ile aralarında büyük fark var. VW 84.1 milyar dolar, Daimler 59.6 milyar dolar, General Motors (GM) 53.1 milyar dolar, Honda 42.2 milyar dolar, BMW AG 41.8 milyar dolar, Ford 31.8 milyar dolar, Fiat Chrysler Automobiles 25.4 milyar dolar, Geely Automobile Holdings 24.3 milyar dolar, Suzuki 22.3 milyar dolar ve Hyundai 19.0 milyar dolar piyasa değerine sahip. Tesla’nın piyasa değerinin Toyota, VW, Ford ve GM’in toplamından daha fazla olması dikkati çekiyor.

Satış gelirinde arada uçurum var

Tesla ile Toyota’nın satış adetleri ve gelirleri incelendiğinde iki şirketin arasında büyük fark olduğu görülüyor. Dünyanın ikinci büyüğü Toyota, geçen yıl 10.46 milyon adetlik satışa ulaşırken, satış gelirleri 281.1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Tesla ise 2019’da 367 bin 200 aracın teslimatını gerçekleştirdi ve 24.6 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Tesla bu yıl pandemiye rağmen 500 bin araç satışına ulaşmayı hedefliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW’nin Manisa’da kuracağı fabrikada üretilmesi planlanan ancak yatırımından vazgeçilen Passat sedan, tarih oluyor.
🚗VW'in Avrupa ve ABD'de Passat sedanın satışını durduracağı iddia edildi.
🚗Passat, Türkiye'de 2005'ten bu yana sınıfının lideri.
http://www.autoajans.com/turkiyede-uretilecekti-simdi-tarih-oluyor

🚗OSS Başkanı Ziya Özalp, kısıtlamaların satış sonrası pazarının gidişatında önemli rol oynayacağını söyledi.
🚗Gümrükler ve TSE süreçlerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle ürün bulunabilirliğinin zorlaştığı uyarısında bulundu.
http://www.autoajans.com/yedek-parca-bulmak-zorlasiyor

🚗Tofaş, yerli tedarikçilerle FCA arasında köprü kurarak, pandemi sonrası ihracat fırsatları yarattı.
🚗FCA ilk etapta Türkiye'den 15 tedarikçi şirket ile anlaşma yaptı.
http://www.autoajans.com/pandemi-sonrasi-yeni-dunyaya-hazirliyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!