Auto Ajans

Haberler

Gerekirse elektrikli scooter üreteceğiz

Gerekirse elektrikli scooter üreteceğiz
Paylaş
Kasım 13
12:15 2021

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, otomotiv sektörünün artık bir mobilite sistemi haline geldiğini belirterek, buna ayak uyduranların gelecekte var olacağını söyledi. Dijital platformda düzenlenen Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı’nda konuşan Yenigün, “Gençlere yatırım yapmak, sürekli öğrenmek, yanlış yaptığımızda onu bulup değiştirmemiz gerekiyor. Otobüs, kamyon, traktör, otomobil, hafif ticari araç üretiyoruz ama drone dediğinizde iş havacılığa gidiyor gibi gözükse de dronenun da bizim konumuz olacağını bilmemiz ve ona yatırım yapmamız gerekli. Otomotivciler olarak; ‘İki tekerlekli scooter ile mi uğraşacağız’ gibi düşüncelerden de çıkmalıyız. Evet, iki tekerlekli scooter ile uğraşacaksın, onun elektrikli versiyonunu yapıp, ticari aracının içine koyacaksın, o da orada şarj olacak” dedi.

Mühendis ve teknisyene yatırım şart

Yenigün, sektörün gelişimi noktasında gençlerin önemine dikkat çekerek, şu noktaların altını çizdi: “Türkiye’de mobilite ile ilgili aplikasyonlardan tutun software yazanından, kalibrasyon yapanına kadar çok değerli bir genç popülasyon var. Mühim olan bu kişileri, motive edecek ortamları yaratmak, sistemleri kurmak ve katma değeri artırmak. İhracat sürekliliği için en büyük yatırımın insan olduğuna inanıyorum. Onun içinde de önümüzdeki 5-10 yılda mühendis ve teknisyenlere yatırım yapmamız gerekiyor. Türkiye’nin yakaladığı momentumun, otomotivin elde ettiği liderliğin, büyük bir değişimin içinde olduğumuz bu dönemde sürdürülebilir olması çok değerli. Risk altında olduğunu düşünüyorum. Yarattığımız katma değer ve ihracat rakamları insana yatırım yaparak sürdürülebilir.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!