Auto Ajans

Haberler

Dönüşüm sancılı mı olacak?

Dönüşüm sancılı mı olacak?
Paylaş
Kasım 13
16:00 2022

Otomotiv dünyasında bir dönem sona eriyor. Avrupa Birliği’nin (AB) 27 ülkesi, fosil yakıtlı araçların 2035’ten itibaren satışını yasaklayacak düzenlemede anlaştı. Ancak AB’de 2035 kriterleri kabul edilirken, çatlak sesler çıkıyor ve tartışmalar büyüyor. Kafalarda soru işaretleri de var. Fosil yakıtlı araçların tamamen yasaklanmasının sosyal boyutlarına dikkat çekiliyor. Orta sınıfın mobilite ihtiyacının engellenmesinin tehlikeli olacağı öne sürülüyor.

Artan ham madde fiyatları nedeniyle elektrikliye ulaşmanın hâlâ zor olması, tedarik, savaş, lojistik, çip gibi olumsuz faktörlerin gölgesinde araç fiyatlarının yakın zamanda ucuzlamasının beklenmemesi ve 2035’te yolların eski araçlarla dolabileceği riski, endişe edilen konuların başında geliyor. Keza sıfır emisyon için ham maddelerin yetip yetmeyeceği merak konusu. Elektriklide satış temposunun düşmesi dikkatlerden kaçmıyor. Şirketler ise elektrikli dönüşümden geri adım atmıyor. Hatta yüzde 100 elektrik marka haline gelme planlarını öne çekiyorlar. Auto Ajans, Kasım ayı raporunda yeni dönemi masaya yatırdı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!