Auto Ajans

Haberler

Giga-Fest ile tavlamaya çalıştı

Giga-Fest ile tavlamaya çalıştı
Paylaş
Ekim 11
08:24 2021

Tesla’nın Almanya fabrikası, ‘Giga-Fest’ adı altında bir festival alanına dönüştürüldü. 1 günlük festivale, CEO Elon Musk ev sahipliği yaptı. Berlin’deki fabrikada festival yapan Tesla, böylece fanlarını ve fabrikayı merak edenleri tesisle buluşturdu. Dönme dolap, yüksek sesli müzik, DJ’ler ve ışıklandırmalarla festivali renklendiren Tesla, öncelikle Brandenburg halkına öncelik verecek onbinlerce katılımcıyı ağırladı.

Kader günü 14 Ekim

Musk bir yandan üretime onay çıkmasını beklerken burada yılda 500 bin elektrikli araç üretmeyi hedefliyor. Bu rakamın 2020’de Almanya’nın üretiminin iki katı olduğu ifade edildi. Tesla bu fabrikanın yanına 5 milyar euro yatırımla birlikte 50 Gigawatt saat kapasiteli bir batarya fabrikası yapmayı planlıyor. Bununla birlikte tesisle ilgili kamuoyunun endişeleri hakkında son toplantı 14 Ekim’de yapılacak ve ardından çevre bakanlığı projeyi reddetmeye veya onaylamaya karar verecek. Brandenburg’un Ekonomi Bakanı, fabrika onay oranını yüzde 95 olarak değerlendirdi.

Üretim 5-10 bin adetle başlıyor

Tesla CEO’su Elon Musk da önümüzdeki aydan itibaren Berlin tesisinde üretime başlayacaklarını ve ilk etapta günde 5-10 bin adet araç üreteceklerini açıkladı. 500 bin adetlik üretim kapasitesine sahip tesisin, 2022’de temposunu artırması bekleniyor. Tesla, fabrikanın yanına ayrıca 5 milyar euro yatırımla 50 GWh’lık bir batarya tesisi kuracak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!