Auto Ajans

Haberler

Golf efsanesi veda mı ediyor?

Golf efsanesi veda mı ediyor?
Paylaş
Ağustos 04
14:35 2022

Otomotiv dünyasında büyük bir değişme yol açan elektrifikasyon, bir modeli daha tehlikeye soktu. VW’nin efsanevi modeli Golf’ün yeni nesli artık üretilmeme riski ile karşı karşıya. Her ne kadar geçtiğimiz yıl VW, Golf, Passat ve Tiguan gibi araçların tamamının yeni nesli olacağını açıklasa da yeni gelen CEO ile işler değişti. Alman gazetesi Welt’e konuşan VW markasının CEO’su Thomas Schäfer, dokuzuncu nesil Golf’ün üretimi için henüz karar vermediklerini açıkladı. Skoda markasından VW’ye atanan CEO, Golf’ün içten yanmalı motorda artacak maliyetler nedeniyle sorgulandığını itiraf etti. Schäfer ayrıca önümüzdeki yıllarda gelmesi beklenen Euro 7 normlarının araç başına fiyatı 3-5 bin euro civarında artıracağını söyledi. Schäfer, içten yanmalı motorlardaki daha sıkı emisyon yönetmelikleriyle 10 bin euroluk araçların sonunu yaklaştığını da belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte Golf’ün makyaj çalışmalarının devam ettiği doğrulanırken, yeni nesil için endişeler devam ediyor. Aynı zamanda AB’de 2035’te başlayan yeni içten yanmalı motor yasağı da daha yüksek maliyetle geliştirilecek Golf 9’un daha kısa süre satılabilmesine yol açacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!