Auto Ajans

Haberler

Google’la nikah tazelediler

Google’la nikah tazelediler
Paylaş
Haziran 21
08:00 2019

Otonom otomobillerde rekabet giderek artıyor ve teknolojik firmalar işin içerisine dahil olmaya devam ediyor. Evlilik tazelemek için devlet başkanlarının bile devreye girdiği Renault ve Nissan da yolcu ile paket taşıyan araçlarda kullanmak üzere otonom sistemlerin geliştirilmesi için Waymo ile iş birliği anlaşması yaptı. Şirket ile özel olarak çalışarak Fransa ve Japonya’da görevlendirilecek araçlar geliştirecek. Otonom teknolojiler konusunda geride kalmak istemeyen otomotiv üreticileri, her geçen gün yeni iş birlikleri açıklamaya devam ediyor. Sadece geçtiğimiz hafta Aurora ile Fiat Chrysler Automobiles (FCA) anlaşması açıklanmıştı. Volkswagen Grubu da, Ford Motor çatısı altındaki Argo ile imza aşamasına kadar gelmiş ancak ikili nikah masasından kalkarak herkesi şaşırtmıştı.

En başta Google’ın yan firması olarak kurulan Waymo, şu anda FCA ve Jaguar Land Rover (JLR) gibi üst düzey şirketlerle anlaşmaya sahip. Ancak diğer anlaşmalardan farklı olarak Renault-Nissan iş birliğinde araç tedariki bulunmuyor. Waymo’nun kendi kendine giden araçları ticarileştirme hedefinde, Renault ve Nissan işbirliği büyük bir adım olacak. 2018’de 11 milyona yakın araç satan bu markalar, sistemin yaygın bir şekilde kullanılması adına büyük bir fırsat olarak görülüyor. Waymo’nun teknolojisi böylece ilk defa Kuzey Amerika dışına çıkacak.

Google’ın otonom projesi 2009’da başladı, bu görev Waymo’ya verildi. (Foto AP/Eric Risberg)

Hedef otonomda liderlik

Bu anlaşmayla Renault-Nissan İttifakı, Fransa ve Japonya’da sürücüsüz mobilite servisler için şirketler kuracak. Waymo ile birlikte şirketler pazar fırsatlarını değerlendirecek ve ticari araştırmalar yapacak, aynı zamanda otonom teknolojiyle ilgili yasal düzenlemeler hakkındaki sorunları çözmeye çalışacak. Bu birliktelik, şartlara göre diğer pazarlarda da kullanılacak. Güç birliği otonom araç teknolojisinde liderlik hedefi olan Waymo’ya daha fazla hız kazandıracak. Waymo aynı zamanda Amerika’da otonom kamyon teknoloji testlerine de yeniden başladığını açıklamıştı. Aynı zamanda Waymo One, yaklaşım bin üyesi olan bir otonom ticari araç servisi de yürütüyor. Waymo’nun nakliye şirket Lyft’in de araç ağına 10 adet otonom Chrysler Pacifica minivan ekleyeceği de açıklandı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin başına yeniden Türk yönetici atandı.

📌Toyota Çekya fabrikasında Proje Şef Liderliği yapan Erdoğan Şahin, yeni CEO oldu.

http://www.autoajans.com/toyota-fabrikasina-yeniden-turk-ceo

🚗Yenilenen Forester e-BOXER, Türkiye’de satışa çıktı.

🚗Araçta, yeni nesil EyeSight Stereo kameraları ile temassız klima ayarı gibi donanımlar öne çıkıyor.

http://www.autoajans.com/ucuncu-goz-kazalari-onluyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!