Auto Ajans

Haberler

Gözü rekorda ve SUV segmentinde liderlikte

Gözü rekorda ve SUV segmentinde liderlikte
Paylaş
Mart 20
07:38 2023

Peugeot Türkiye pazara sunduğu yeni fastback modeli 408 ile hem satış rekoru kırmayı hem de SUV’da yeniden liderliğe yükselmeyi hedefliyor. Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, Mart ayı ortasına hızla geldiklerini belirterek, “İlk 2 ayda 9 bin 300 adedi aşan bir satış gerçekleştirdik. 2023’te 57 bin adetlik satış ve yüzde 7.3’lük pazar payı hedefliyoruz. Bu performansla rekor satışa imza atacağız” dedi. Reyhanoğlu, bu hedefin yaklaşık 40 binden fazlasını binek otomobil, 16 bin adedini hafif ticari araç modellerinin oluşturacağını belirtti.

Peugeot Türkiye, 2022’yi 32 bin 600 adet araç satışı ve yüzde 4.2 pazar payıyla tamamlamıştı. Satışlarının yüzde 53’ünü SUV modelleriyle gerçekleştirirken, 3008 ve 5008 segmentlerini 2’nci sırada tamamladı. Toplam satışlarının yüzde 29’unu hafif ticari araç modeller oluşturdu. Rifter’la da pazarda ilk 3’te yer aldılar.

Elektrikli 408 seneye gelecek

Reyhanoğlu, 2023 yılı hedeflerini şöyle anlattı: “Burada hafif ticari araç bölümü çok önemli. 2022 yılını hafif ticari araçlarda 6’ncı sırada kapattık. 2023’te yüzde 9’luk bir pazar payı hedefliyoruz. Bu sonuç bizi hafif ticari araç pazarında 3’üncü sıraya çıkartacak. Peugeot olarak mutlak hedefimiz iki yerli üreticinin hemen arkasından ticari araçta 3’üncü marka olmak. 2023 hedeflerimizi elde etmemizde de bize ivme sağlayacak modellerden biri de yine yeni 308 olacak. 308’de hedefimiz 2023 toplam satışın yaklaşık yüzde 10’u olacak. Geçen yıl 4 ayda yaptığımız yeni 308 satışlarını, 2023’te 2 katından fazla artırmayı amaçlıyoruz. Bu sene yenilenen 508’i de Haziran ayı gibi satışa sunmayı planlıyoruz. Bizim için en önemli modellerden biri de yeni 408 modeli olacak. SUV segmentinde mevcut modellerimizi destekleyecek olan yeni 408, fastback tasarım özellikleriyle C-SUV sınıfı içinde gücümüzü artıracak bir model olacak. Burada yepyeni bir segment oluşturuyoruz, bize göre şimdilik bu aracın rakibi yok. Yeni 408, sadece farklı bir SUV arayışında olan kitleyi değil, sedan ve hatchback otomobillere de ilgi duyan müşteri kitlelerini de kendine çekecek tasarımsal öğelere sahip. Gelecek yıl içinde elektrikli 408 modelimizi satışa sunacağız. İlk senesinde toplam satışlarımızın yine yaklaşık yüzde 10’unu yeni 408 modelimizin oluşturmasını bekliyoruz. 1 hafta içerisinde 408 modelimiz, 500 adet gibi bir ön siparişe üstelik daha fiyatı açıklanmadan ulaşmayı başardı.”

Mart’ta 100 binlik satış bekliyor

Gülin Reyhanoğlu, Peugeot olarak Türkiye’de SUV pazarının tekrar lider markası olmayı hedeflediklerini kaydederek, “Bu sene 57 bin adetlik hedef satışımızın yüzde 54’ü yani 30 bin 500 adedinin SUV modellerimiz olmasını hedefliyoruz. Yeni 408 de bu liderlik hedefine giden yolda gücümüze güç katacak” dedi. 57 bin adetlik satış sinyallerini ilk 2 ay vermeye başladıklarına değinen Reyhanoğlu, şöyle devam etti: “Ocak-Şubat toplamında geçtiğimiz yıla göre yüzde 87, sadece Şubat özelinde yüzde 83 oranında büyüme gerçekleştirdik. 6 bin 552 adetle Peugeot tarihinde rekor Şubat satışına ulaştık ve binek otomobilde 3’üncü sırada, hafif ticaride 4’üncü sırada yer aldık. Mart ayında pazarın yaklaşık 100 bin adet civarında kapanmasını bekliyoruz. Biz de Şubat ayındaki satışımız kadar bir sonuçla ayı tamamlayacağız diyebiliriz.”

2023 yılı beklentileri ne?

Peugeot Türkiye Genel Müdürü, 2023’te 2022 yılına paralel bir pazar beklediklerini yaklaşık 780-800 bin adet bandında bir pazarla yılın tamamlanması üzerine planlama yaptıklarını ifade etti. Reyhanoğlu, “Çok ciddi bir deprem felaketi yaşanmasına rağmen sene sonu hedef planlarımızda bir değişiklik yapmadık. Zira özellikle bu dönemde araca olan talebin ve mobilite ihtiyacının daha da arttığını gözlemliyoruz. Deprem riski ve endişesi, bir yerde mobiliteye olan talebi tetikledi. Deprem bölgesindeki yetkili satıcılarımız toplam Peugeot satışlarının ortalama yüzde 10’unu yapmaktaydı. Bu felaketin üzerine zaten depremden 3 hafta sonra o bölgedeki tüm yetkili satıcılarımız da tekrar aktif süreçlerine döndüler. Bu nedenle 2023 yılı ile ilgili deprem odaklı bir hedef revizyonu yapmadığımızı söyleyebilirim” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!