Auto Ajans

Haberler

GSR zorunluluğu ödül mü ceza mı?

GSR zorunluluğu ödül mü ceza mı?
Paylaş
Mayıs 20
08:00 2024

Otomotiv sektöründe 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek ‘Genel Güvenlik Yönetmeliği’ (GSR) zorunluluğu, ellerinde stok bulunan markaları zorluyor. Şirketler bir anda çıkan yönetmelik nedeniyle adeta ofsaytta kaldı. Hiç kuşkusuz her zaman olduğu gibi ‘oldu bitti’ye getirilen GSR yönetmeliği sektör adına olumsuz bir gelişme. Planlamalarını aylar önce yapan markalar adeta ofsayta düşmüş durumda. Bardağın dolu tarafına bakarsak bu işten tüketiciler kârlı çıkacak. 7 Temmuz’a kadar ellerindeki stokları eritmek isteyen markalar, kampanyalara sarıldı. Bankaların kredi musluklarını kapattığı ve faizlerin yüzde 5’i geçtiği bu dönemde, ‘sıfır faizli GSR’ fırsatları ortaya çıktı.

Ankara ertelemeye nasıl bakıyor?

Duyduğum kadarıyla bazı markalarda ciddi araç stoku varmış. Agresif kampanyalar da bunu ispatlar nitelikte. Kurban Bayramı ve okul tatili yüzünden kısa sürecek Haziran ayı nedeniyle, Mayıs’ın 2024 pazarı için ipuçları vermesi bekleniyordu. Kampanyaların desteğiyle Mayıs ayı aldatıcı da olsa oldukça hareketli geçiyormuş. Görünen o ki 7 Temmuz’a kadar fiyatlar hem yerinde sayacak hem avantajlı kredi koşulları sağlanacak. Talep bir anlamda öne çekilecek. Yeni Toyota Yaris Cross’un Mallorca’daki test sürüşlerinde sohbet ettiğim Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, piyasanın hareketliği geçtiğine, kampanyalarla Temmuz’a kadar yüksek temponun korunacağına dikkat çekiyor. Bakanlığa yıl sonuna kadar erteleme talebinde bulunduklarını ancak markaların her ihtimali göz önünde bulundurduğuna işaret ediyor.

1 milyonun altı felaket mi?

Temmuz’dan sonra ise beklenti otomotiv pazarında yeniden vitesin düşmesi. Unutmamak gerekir ki araçlarda standart hale gelecek yeni güvenlik teknolojileri, fiyatların zamlanmasına neden olacak. Ancak yine de büyük rekabetin yaşandığı ‘normalleşme’ döneminde markalar, yarışta kalmak adına ellerini taşın altına sokacaktır. Sürpriz bir vergi artışı olmazsa ekonominin soğutulduğu bir dönemde pazar yaklaşık 900 bin adetlerle, 10 yıllık ortalamanın üzerinde seyredecektir. Tabii geçtiğimiz günlerde köprü ve otoyollara gelen zamlar gibi sürpriz gelişmeler yaşanırsa, tablo bir anda değişebilir. Yılın ikinci yarısında yollara çıkacak yeni modelleri ve özellikle yüzde 10 ÖTV dilimine girecek yeni elektriklileri göz ardı etmemek lazım. Ve en önemlisi ne olursa olsun, Türkiye’nin bir dinamiği var. O yüzden 1 milyon adedin altında bir pazar felaket anlamına gelmiyor…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!