Auto Ajans

Haberler

Kiralamaya turizm dopingi

Kiralamaya turizm dopingi
Paylaş
Haziran 24
14:20 2019

Dünyanın en büyük araç kiralama şirketi Enterprise, Türkiye piyasasına girdiği 2014 yılından bu yana her yıl, sektörün 4 katı büyüme başarısı gösterdi. Bu büyümede yurt dışından gelen turistlerin önemli bir paya sahip olduğunu belirten Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, “Yurt dışı bizim için güçlü bir kaynak ve büyümemizde de ciddi bir faktör. Enterprise’ın 95 ülkede operasyonu var ve biz buralardan önemli miktarlarda rezervasyon alıyoruz. Onun dışında, brokerler, tur operatörleri ve online seyahat acenteleri gibi şirketler de bizi tercih ediyor. Yanı sıra THY gibi şirketler ile de önemli iş birlikleri yapıyoruz. Yurt dışından Türkiye’ye gelen misafirlerimizden elde ettiğimiz ciro 2018 senesinde bir önceki seneye göre 2 kat arttı” açıklamasını yaptı.

4-5 katlık potansiyel var

Tangün, günlük araç kiralama sektörünün Türkiye’deki durumu hakkında şu bilgileri verdi: “Şu anda Enterprise Türkiye olarak pazar payımız yüzde 18-20 civarında. Ancak Türkiye piyasasında gidecek daha çok yol var. Günlük araç kiralama sektörü Türkiye’de hala yolun çok başında. Doğu Avrupa’da kişi başı araç kiralama harcama Türkiye’nin beş katı. Avrupa ortalaması 15 katı. Türkiye’de 82 milyon nüfus var ve bu yıl 50 milyon turist gelmesi bekleniyor. THY, 75 milyon yolcu taşıyor. Aslında bunlara baktığınızda sektörün büyüme açısından potansiyeli yüksek. Bu anlamda Türkiye’de bireysel araç kiralama parkının 150-200 bin adede çıkması çok zor değil. 4-5 kat büyümesi gerekiyor.”

Kişi başı harcama 750 dolar olacak

Bu büyümede kişi başı harcamanın önemli bir faktör olduğunun altını çizen Tangün, AB’li turistte yaşanan artışın sektör açısından olumlu olduğunu anlattı. Tangün, “AB’li turistler daha fazla harcama yapıyor.  Geçen sene turist sayısı oldukça yüksekti ama kişi başı harcama düşüktü. Bu sene kişi başı 750 dolar harcama bekleniyor. Olursa başarılı bir turizm sezonu olacak. Biz kendi rezervasyonlarımızda da bu trendi görüyoruz. Yurt dışı rezervasyonlarında Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına baktığımızda geçen seneye göre ciddi artışlar var” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!