Auto Ajans

Haberler

Güvenli Otomobil ödülünü kazandı

Güvenli Otomobil ödülünü kazandı
Paylaş
Ocak 02
14:21 2022

Lexus’un yeni nesil NX modeli, yeni güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor. Premium marka Türkiye’de Nisan ayında satışa sunulacak yeni NX’te güvenlik özelliklerini daha ileriye taşıdı. NX’te yer alan Güvenli Çıkış Asistanı ve yeni e-latch elektronik kapı açma sistemi, Fransa’da 2021 Otomobil Ödülleri’nde prestijli “Güvenli Otomobil” unvanını kazandı. Yeni NX, üçüncü jenerasyon Lexus Safety System + ile donatılan ilk Lexus modeli olarak kaza riskini tespit etmek ve önleme konusunda öne çıkıyor. Güvenli Çıkış Asistanı, Lexus’un tek bir dokunuşla açılan elektronik kapı açma sistemiyle bağlantılı olarak çalışıyor.

Kör Nokta Monitörü’nün radarını kullanarak etraftaki trafik akışını izleyen araç, kapının bir aracın veya bisiklet kullanıcısının önüne açılma riski olduğunda, sesli ve görsel uyarıyla birlikte kapının açılmasını engelliyor. Lexus, bu güvenlik teknolojisini elektronik kapı sistemiyle kombine eden ilk üretici oldu ve Fransa’nın prestijli 2021 Otomobil Ödülleri’nde Güvenli Otomobil unvanıyla taçlandırıldı. Lexus, Güvenli Çıkış Asistanı’nın kapının açılmasıyla gerçekleşen kazaların yüzde 95’inin önlenebileceğini tahmin ediyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!