Auto Ajans

Haberler

Sigortada yüksek güvenlik krizi

Sigortada yüksek güvenlik krizi
Paylaş
Temmuz 31
06:50 2019

Otomotiv üreticileri yeni güvenlik teknolojilerini hızla piyasaya sunmaya devam ederken, yapılan araştırmalar bununla birlikte kazaların azaldığını ortaya koyuyor. İşte bu noktada son dönemde tüketiciler ‘Benim aracımda güvenlik üst seviyede, kaza yapma olasılığım az. Daha düşük sigorta primi ödemeliyim’ talebi ile sigortacılarla tartışma yaşıyor. Araçlarında güvenlik amacıyla yüksek güvenlik donanımları tercih eden sürücüler, sigorta şirketlerine indirim baskısı yapmaya başladı.

İstatistiklere göre, 2025’e kadar ileri güvenlik teknolojilerinin büyüklüğü her yıl yüzde 10 büyüyerek 67 milyar dolara ulaşacak. Bununla birlikte üreticiler, hemen her yeni modelinde ön çarpışma sistemini ve şehir içi hızlarda otomatik frenleme sistemini sunmaya, hatta standart olarak yer vermeye başladı. Bunun yanı sıra bazı ülkeler bu tür standartları zorunlu kılmaya hazırlanıyor.

Kazalar yüzde 25 azalacak

Sigorta şirketlerinin bakış açısı ise çok daha farklı. Dünyanın en büyük araç sigorta şirketlerinden Swiss Re’ye göre, ileri güvenlik teknolojilerine sahip araçlarla kazalar yüzde 25 oranında azalacak. Buna göre 2020’de global sigorta primlerinde 20 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceği belirtiliyor. Ancak sigorta devleri bu sistemleri kullanan araçların kaza oranıyla ilgili yeterli veri olmadığı için indirim yapılmasının henüz söz konusu olamayacağı kanısında. Bununla birlikte yeni araçların artan tamir maliyetleri de olası indirimlerin önünü tıkayan bir gerçek olarak öne sürülüyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!