Auto Ajans

Haberler

Güvenlik yönetmeliği ertelendi

Güvenlik yönetmeliği ertelendi
Paylaş
Haziran 26
09:32 2024

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı otomotiv sektöründe genel güvenlik yönetmeliği (GSR 2) uygulamasını 31 Ağustos’a erteledi. Bu karar ithal araçları değil, ulusal tip onayıyla Türkiye’de üretim yapan firmaları kapsıyor.

AB’nin araçların daha güvenli ve standart donanımlarında bu güvenlik paketlerini ekleyerek üretim yapmaları yönünde yapılmış düzenlemeler 7 Temmuz’da yürürlüğe girecekti. Markalar da ellerindeki stokları bitirmek adına kampanyalara sarılmıştı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), GSR 2 düzenlemesinin ertelenmesini talep ediyordu. Bu kapsamda, otomotiv sektörünün de talepleri de dikkate alınarak, üretimin desteklenmesi ve sektörün sürdürülebilirliğinin korunması amacıyla ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle ulusal tip onayı ile Türkiye’de üretim yapan firmalar için uygulama geçiş tarihi 31 Ağustos 2024 olarak belirlendi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!