Auto Ajans

Haberler

Hangi ülkede hangi tesislerde üretim durdu?

Hangi ülkede hangi tesislerde üretim durdu?
Paylaş
Mart 16
12:20 2020

Koronavirüs, Avrupa’da otomotiv sektöründe sıkıntılar yaratmaya devam ediyor. Fabrikalar kapanıyor ve üretim kısıtlanıyor. Türkiye’de şu ana kadar koronavirüs nedeniyle fabrikaların üretimlerinde bir sıkıntı yok. Auto Ajans olarak Avrupa’da hangi tesislerde üretimin durduğunu sizler için derledik…

Almanya

Ford, Saarlouis’de yer alan fabrikasında üretimi azaltma kararı aldı. Tek vardiyayı bire düşüren Ford, böylece çalışan personel sayısını azalttı. PSA Grubu Avrupa’daki fabrikalarını 27 Mart’a kadar kapatma kararını açıklamıştı. Buna göre Opel’in Eisenach ve Ruesselsheim tesisi bu tarihe kadar kapalı olacak. Ayrıca Ruesselsheim merkezinde bir kişinin pozitif Covid-19 testinin ardından çalışanlarına evden çalışmayı teşvik ediyor.

Fransa

Renault, Pazartesi gecesi yaptığı açıklamanın ardından ikinci bir emre kadar fabrikalarını kapama kararı aldı. Diğer ülkelerdeki tesislerde şartlara göre karar verilecek. PSA’nın Fransa’daki tesisleri de bir süre kapalı olacak. Toyota da Yaris modelinin üretildiği Valenciennes fabrikasında üretimi durdurdu.

İtalya

FCA İtalya’daki tesislerini 27 Mart’a kadar kapatıyor. Ferrari de parça tedariki sebebiyle iki tesisini 27 Mart’a kadar kapalı tutacak. Lamborghini 25 Mart’a kadar Bolonya’daki tesisinde üretimini durdurdu.

İspanya

Volkswagen Polo ve T-Cross üretilen Pamplona tesisini bir hafta boyunca kapatacak. Ford, 23 Mart’a kadar Valencia’daki fabrikasını kapalı tutacak. Seat’ın Barselona yakınlarındaki fabrikası da lojistik sorunlar nedeniyle 6 haftaya kadar üretime ara verecek. Renault’nun Palencia ve Valladolid fabrikaları da parça tedariğinin olmamasıyla en az iki gün kapalı. Nissan’ın iki Barselona fabrikası da çalışmayı durdurdu. PSA’nın Madrid ve Vigo fabrikasında da üretim 27 Mart’a kadar yok.

Slovakya

Volkswagen Grubu’nun Bratislava tesisi kapalı olacak. Burada Porsche Cayenne, VW Touareg, Audi Q7, Skoda Citigo gibi modeller üretiliyor. PSA da Trnava tesislerinde üretimi durduruyor.

Çek Cumhuriyeti

Skoda ve Hyundai’nin Çek Cumhuriyeti fabrikaları çalışanlarının 14 günlük karantina süresiyle kapalı tutulmasına karar verildi.

Portekiz

Volkswagen’in Autoeuropa fabrikası için yüzde 16 oranında üretimin azalacağı söylendi. PSA da Mangualde’de üretimi durdurdu.


Polonya

Fiat 27 Mart’a kadar Tychy tesisini, PSA ise Gliwice tesisinde şalteri indirdi.

Sırbistan

Fiat, Kragujevac tesisini 27 Mart’a kadar kapatıyor.

Britanya

PSA’nın Ellesmere Port tesisi kapalı olacak, aynı zamanda Perşembe günü Luton da üretime ara verecek. Nissan, Sunderland fabrikasını kapattı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Türkiye otomotiv sektörünün en büyük ihracat pazarı Almanya'da satışların 2021'de % 8 büyümesi bekleniyor.

📌Ancak 2019 yılı seviyesine ulaşması daha zaman alacak.

http://www.autoajans.com/turkiyenin-en-buyuk-pazarindan-iyi-haber

🚘Hyundai, yeni Tucson N Line'ı tanıttı.

🚘İç ve dışı tasarımında sportif detayların yer aldığı araç, ikinci çeyrekte satışa sunulacak.

🚘Tucson N Line'da 1.6 lt hacminde 5 farklı motor seçeneği olacak.

http://www.autoajans.com/sportif-tucson-2-ceyrekte-satista

📌Nissan Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, 2021 yılı için oldukça iyimser.

📌Nissan'ın hedefi ise yeni Juke ve yeni Qashqai'nin pozitif rüzgarıyla 25 bin adetlik satış.

http://www.autoajans.com/yeni-juke-1-0-lt-motorla-satista

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!