Auto Ajans

Haberler

Hangi yabancı şirketlerden destek alıyor?

Hangi yabancı şirketlerden destek alıyor?
Paylaş
Ocak 29
20:05 2020

TOGG, Türkiye’nin Otomobili projesinde birçok şirketten destek alıyor. Bosch, Pininfarina, Murat Günak, Autoliv, Assan Hanil, Farplas, Myra, Valeo, Odelo Farba, Edag, Boston Consulting bunlardan birkaçı. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, belirli ürünlerin hedef maliyetlerini belirlemek ve üretim süreçlerini kısaltmak üzere profesyonel destek aldıklarını belirterek, “Dünyanın en iyi şirketleriyle çalışıyoruz. TOGG’da 120 kişiyiz, dışarıda da 400 mühendis bize çalışıyor. Dışarıdan destek alıyoruz ama direksiyonda biz varız” dedi.

Karakaş, şu bilgileri verdi:  “Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Onlarla beraber bunları Türkiye’de nasıl yerleştirebiliriz diye de bakıyoruz. Tasarlarken bunu Türkiye’de kim uygulayabilir nasıl uygulayabilir bunlara da bakıyoruz. Ekiplerimiz aradığımız 105 farklı komponenti tek tek araştırdık. Varsa Türkiye’de yoksa dünyanın en iyileri ile çalışıyoruz. Tedarikçi ile oturduğumuzda maliyet net bir şekilde hesaplanıyor, pazarlıklarımızı görüşmelerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Biz 48 aylık süreç belirledik. Bizim yola çıkış noktamız başkalarının nasıl yapabildiğine bakıp öyle yola çıktık. Nisan Mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız.” Gürcan Karakaş, yerlilik oranının ilk etapta yüzde 51 olmasını planladıklarını ekledi.

Batarya için 6 şirketle görüşüyor

Elektrikli motoru Bosch’tan alacaklarını kaydeden Karakaş, batarya konusunda 6 şirketle görüştüklerini ve gizlilik anlaşması imzaladıklarını söyledi. TOGG CEO’su “Batarya en fazla üzerinde durduğumuz konu. 2030’a kadar lityum batarya gidecek gibi görünüyor. Biz hücreyi dışarıdan alıp, paketlemeyi Türkiye’de yapmak istiyoruz. Paketlemeden kastımız homogolasyon, yazılım gibi konular. Sonuçta batarya bir otomobil fabrikasından daha fazla yatırım gerektiren bir konu” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!