Auto Ajans

Haberler

Hayat kurtaracak

Hayat kurtaracak
Paylaş
Haziran 17
12:43 2013

Bundan birkaç yıl önce arkadaşınızdan ‘Robotlar dünyayı istila etmeye hazırlanıyor’ sözünü duysanız ‘Çok film izliyor’ deyip gülümserdiniz. Ancak 4.0 Sanayi Devrimi ile robotlar sizin elinizden işinizi almaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük teknoloji fuarı Las Vegas TüketiciElektronik Fuarı’nda (CES) da robotların hayatımıza nasıl gireceğine tanıklık ettik. CES’te katlanabilen telefonlardan sesli komut sistemiyle çalışabilen mutfak ürünlerine kadar birçok yenilik sergilenirken, en büyük ilgiyi hiç kuşkusuz robotlar çekti. Bunlardan biri de Elevate oldu.

Güney Koreliler’in tasarladığı Elevate, 4 çelik lastik üzerinde yürüyen ve tırmanabilen konsept bir araç olarak öne çıktı. Özellikle arama kurtarma çalışmalarında devrim yaratması beklenen bu otomobil-robot, kar, kaya ya da sularla kaplı zorlu arazilerde rahatça ilerleyebiliyor. Akılı robot bu sayede deprem, çığ gibi tsunami gibi doğal felaketlerin ardından bölgelere vakit kaybetmeden ulaşılması ve yardım götürülmesini sağlayabilecek. Elevate arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra modüler yapısı sayesinde farklı amaçlara da hizmet edebilecek. Örneği ambulans, taksi, tekerlekli sandalye rolünü üstlenebilecek. Testleri süren Elevate’in 2021’den sonra hayatımızı kolaylaştırması bekleniyor. Elevate, ülkemizde AKUT başta olmak üzere kamu kurumlarında da kullanılabilecek, böylece hayatlar kurtarılacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!