Auto Ajans

Haberler

Hedef 34 milyar dolarlık otomotiv ihracatı

Hedef 34 milyar dolarlık otomotiv ihracatı
Paylaş
Ocak 04
15:42 2023

Türkiye otomotiv sektörünün 2022 yılı ihracatı yüzde 5.7 artışla 30 milyar 996 milyon dolar oldu. Otomotiv böylece tarihinin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştı. Sektör, ülke ihracatında ikinci sırada yer aldı. Otomotiv, geçen yıl euro/dolar paritesi kaynaklı 3 milyar dolarlık kayıp yaşadı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik, “Yıl boyunca çip krizinin etkilerinin sürdüğü, yüksek enflasyon, artan enerji maliyetleri ve küresel resesyon riski gibi faktörlerle katlanarak büyüyen sorunların, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte iyice derinleştiği zorlu bir yılı geride bıraktık. En büyük pazarımız Avrupa başta olmak üzere ekonomide yaşanan yavaşlama ve talep değişimlerine rağmen gerek aralık ayında gerekse 2022 yılı boyunca otomotiv ihracatımızda artış kaydettik. Diğer yandan endüstrimizde Euro/dolar paritesi kaynaklı yaşadığımız 3 milyar dolarlık hatırı sayılır bir kayıp söz konusu. Bu nedenle 2022 yılını yaklaşık 31 milyar dolar ile kapatıyoruz” dedi. Sektör için 2023’ün ayrı bir anlam taşıdığını vurgulayan Çelik, “Cumhuriyetimizin 100.yılı şerefine bu yıl hedeflediğimiz 34 milyar dolarlık ihracatla ülke ihracatındaki sektörel şampiyonluğumuzu yeniden devralmayı hedefliyoruz” dedi. 

Geçen yılın son ayında otomotiv endüstrisi yüzde 6.7 artışla 3 milyar 157 milyon dolarlık ihracata imza atarak Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer aldı. Otomotiv, aylık bazda tarihindeki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Aralık’ta en çok ihracat gerçekleştirilen ürün grubu tedarik endüstrisi olurken, binek otomobiller, çekiciler ve otobüs minibüs midibüs ihracatı çift haneli artış gösterdi. Ayrıca Polonya, Belçika, İsrail ve Rusya’ya yönelik çift haneli ihracat artışları dikkat çekti.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!