Auto Ajans

Haberler

Herkes torpil peşinde!

Herkes torpil peşinde!
Paylaş
Ağustos 30
07:00 2021

Otomotiv sektörü uzun süredir beklediği matrah artışına sevinsin mi üzülsün mü, bilemedi… Birçok modelin fiyatında önemli düşüşler oldu ama bu kez talebe cevap verecek araç yok. Son 1 haftadır telefonlarım susmadı. Bu kez kimse indirim peşinde değil, istediği aracı bulabilmenin derdindeler. Sektörün matrah artışına hazırlıksız yakalandığı ortada. Kimse bu dönemde böyle bir düzenleme beklemiyordu, tüm markalar açıkta kaldı. Yerli, ithal herkes fabrikalardan araç bekliyor. Ancak tünelin ucu şimdilik karanlık.

Öngörüler 2023’e revize edildi

Sadece 1 haftalık sürede Toyota, Volkswagen, Ford, Stellantis, Honda, GM, Volvo ve Daimler üretime ara vermek zorunda kalacağını açıkladı. En önemlisi çip krizinin tahminlerden çok uzun süreceği görülüyor. Beklentiler sorununun 2023’e sarkacağını gösteriyor. STMicroelectronics’in CEO’su Jean-Marc Chery, yarı iletken kıtlığının en az 2 yıl süreceğini belirtirken, Intel CEO’su Patrick Gelsinger krizin 2023’e sürüklenebileceğini açıkladı. İşin özü, yılın en hareketli geçen döneminde markalar büyük bir tedarik sorunuyla karşı karşıya. Planlamasını iyi yapan, öngörüleri tutan ve pazarda vitesin düştüğü dönem siparişlerini iptal etmeyen şirketler, rekabette bir adım öne çıkacak.

İkinci elde beklenen hareket yok

2020 yılına benzemez diyorduk ama iş maalesef o tarafa doğru gidiyor. Çip krizi nedeniyle artan maliyetler, yükselen hammadde fiyatları, lojistik sorunu ile pandemi belirsizliği cabası. Matrah artışından sonra tahminler 800 bin adet ve üzerine revize edilmişti. Çip krizi gölgesinde ulaşılabilir mi şüpheli. Yaşanılanların geçen yıldan tek farkı; ikinci elde büyük bir hareket yaşanmıyor. 0 km bulamayan hemen ikinci ele yönelmiyor. Böyle olunca da fırsatçılar fiyatları şişiremiyor. Pazara çıkacak yeni modeller ise önemli avantaj. Çünkü markalar çip problemine rağmen yeni modellere öncelik tanıyor, torpil geçiyor. Belki alabilecekleri adetler çok yüksek olmayacak ancak en azından ilk furyada tedarik sorunu çekmeyecekler.

Sıralamada sürpriz yaşanabilir

Hiç kuşkusuz araç tedariği, yıl sonunda satış sıralamasını etkileyecek. Özellikle binek otomobilde 21 yıldır lider olan Renault ile Fiat arasında nefes nefese bir yarış yaşanacak gibi. Renault, Oyak Renault fabrikasının zorunlu çip arası nedeniyle bir miktar geriye düşse de iddialı. Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Çok farklı bir yıl oluyor, sıkı bir rekabet var. Ben de yıl sonunu merakla bekliyorum. Güzel bir yarış olacak” sözleriyle özetliyor rekabeti. Türkiye otomotiv sektörü kendine has dinamikleriyle bu yıl da sürprizlere gebe. Otomobil bulabilen kazanacak…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!