Auto Ajans

Haberler

Hibrit Jeep Compass yollara çıktı

Hibrit Jeep Compass yollara çıktı
Paylaş
Ekim 18
14:35 2020

Jeep Compass’ın hibrit motorlu versiyonu 4xe Türkiye’de satışa çıktı. Compass 4xe, kapsamlı teknoloji ve güvenlik özellikleri, e-save modu, e-costing sürüş fonksiyonuyla öne çıkıyor. 2 saatten kısa sürede şarj imkanı sunan easyWallbox ile halka açık ve ev tipi şarj çözümü de Compass 4xe ile birlikte kullanıcılara sunuluyor. Elektrikli motor sayesinde toplam sahip olma maliyetini düşüren araç, bugüne kadar üretilen en tutumlu Jeep olarak lanse edildi. 180 beygir güç üreten 1.3 litre motorlu altı ileri otomatik şanzımanlı Compass 4xe; arkada konumlanan 60 beygirlik elektrik motorla toplam 240 beygir güce ulaşıyor. Compass 4xe, arka aksta yer alan elektromotorla eşleştirilen ve 11.4 kWh batarya sayesinde tamamen elektrikli sürüş olanağı da sunabiliyor. 400 Volt lityum-iyon kobalt-nikel manganez/grafit batarya, dış etkenlerden korunacak şekilde ikinci koltuk sırasının altında konumlandırılıyor. Jeep Compass 4xe ile tamamen elektrikli sürüş modunda 50 km yol katedilebiliyor. Compass 4xe, hibrit modda 100 km’de ortalama 2.1 yakıt tüketirken, 50 gr/km’den az CO2 salınımıyla çevreye duyarlılığını gösteriyor. 0-100 km/s hızlanmasını 7.5 saniyede tamamlayan araç, hibrit modda 200 km/s’ye ve tam elektrikli sürüşte 130 km/s’ye varan maksimum hıza ulaşıyor.

Üç farklı sürüş modu var

Jeep 4xe Compass’ın özel donanımları aracı bugüne kadar üretilen en teknolojik Jeep modeli yapıyor. 7 inçlik TFT renkli ekran ve 8.4 inçlik dokunmatik ekranlı Uconnect NAV, Apple CarPlay, özelliği kabini zenginleştiriyor. Kullanıcılar 8.4 inçlik dokunmatik ekranda elektrikli sürüş için özel bilgilere ulaşabiliyor. Yeni Jeep Compass 4xe kullanıcıları sürüş deneyimlerini; tamamen elektrikli sürüşün ideal olduğu şehir kullanımları veya heyecanlı arazi maceraları olmak üzere sürüş koşuluna göre kişiselleştirebiliyor. Compass 4xe’nin Hibrit, Elektrik ve E-Save olmak üzere üç temel sürüş modu ve yol varyasyonları bulunuyor. Enerji geri kazanım sistemi tüm sürüş modlarında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Sürüş modundan bağımsız olarak, bataryanın minimum şarj seviyesine inmesi halinde hibrit sürüş moduna geçiliyor. Araç çalıştırıldığında etkinleşen hibritmod, güç ve tüketimi optimize ederek mümkün olan en yüksek verimliliğe göre çalışıyor. İçten yanmalı motor ile elektrikli motor, yol ve sürüş koşullarına bağlı olarak birlikte çalışabiliyor. Bataryanın minimum şarj seviyesine inmesiyle sistem güç aktarımı için içten yanmalı motoru kullanıyor.

Benzinliye göre 230 bin TL fark

Hibrit sürüş modunda optimizasyon algoritması (HCP), bataryanın şarj seviyesine göre iki motoru birlikte kullanarak sistem verimliliğini arttırıyor. HCP algoritması, elektromotorlar ile içten yanmalı motor arasındaki tork dağılımını otomatik olarak ayarlıyor. Elektrikli motor sunmuş olduğu performansın yeterli olmadığı durumlarda içten yanmalı motor devreye giriyor. Hibrit modundaki sürüş optimizasyon algoritması; şarj durumu, elektromotor ve içten yanmalı motor verimlilik haritaları, sürücünün performans gereksinimleri göre motoru yönetiyor. Sürüş esnasında veya park halindeyken şarj edilebilen aracın bataryası için easyWallbox veya daha gelişmiş Connected gibi farklı çözümler de sunuluyor. Jeep Compass 4xe’in fiyatı 724 bin 950 liradan başlıyor. 150 beygir güç üreten 1.3 litre benzinli 4×2 Jeep Compass’ın fiyatının 495 bin 950 lira, 170 beygir güç üreten 1.4 lt 4×4 Compass’ın da 518 bin 950 liraya satıldığını hatırlatalım.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!