Auto Ajans

Haberler

Hibrit MG3 ile 20 binlik satış hedefliyor

Hibrit MG3 ile 20 binlik satış hedefliyor
Paylaş
Şubat 12
07:58 2024

Türkiye, MG’nin Avrupa’da en büyük 5’inci pazarı haline geldi. 2023’te 14 bin 458 adetlik satışa ulaşarak ‘En hızlı büyüyen marka’ unvanını alan MG Türkiye, 2024’te 20 bin adetlik satışa ulaşmayı hedefliyor. MG Türkiye, bu performansıyla Almanya’yı geçerek Avrupa’da dördüncü sıraya çıkmayı istiyor. Türkiye pazarındaki büyük potansiyeli ve ortakları Doğan Trend Otomotiv’in sektöre olan ilgisini gören Çinli SAIC, Uzakdoğu pazarları için üretilen MG7’yi Türkiye’ye özel üretme kararı aldı. Avrupa’da fabrika kurmak isteyen SAIC, Türkiye’yi yatırım radarında tutmaya devam ediyor.

Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Biz dünya sıralamasında MG elektrikli araç satışında 2023’te dünyada 11’inci ülke olduk. Bunların arasında Hindistan gibi dev ülkeler de var. Avrupa’nın devleri İngiltere, Fransa, Almanya hepsini topladığımızda ilk 11’e girdik. Biraz daha şansımız yaver gitseydi biz ilk 10’nun içinde olmayı hedefliyorduk ama İspanya son ay bizi geçti. Avrupa satış performansına baktığımız zaman; toplam satışlarımızda yani hem benzinli hem elektrikli olarak Avrupa’nın en büyük, en çok satış yapan beşinci ülkesi haline geldik. Bu yıl Almanya’yı da zorlayacağımızı düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

SAIC Avrupa fabrikasına adayız

Türkiye’de SAIC’in fabrikalarından birini kurmak için çabaladıklarını sözlerine ekleyen Dağtekin, gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Çinliler Avrupa’daki stratejileriyle daha da ayaklarını yere bastırıyorlar. Türkiye’ye ilgileri var ama biz sadece tek başımıza değiliz. Bu yarışta hem bildiğimiz büyük ülkeler var. Almanya gibi, Fransa gibi. Bu ülkelerle bu yatırımı almak için rekabet halindeyiz. bir de Doğu Avrupa’dan da çok agresif şekilde, desteklerle bir otomotiv üretim merkezine dönüşmek isteyen ülkelerle rekabet halindeyiz. Burada çok duygusal olmayacağız. Sonuna kadar uğraşacağız. Geçtiğimiz 2 hafta önce üst düzey bir delegasyon heyeti Türkiye’deydi. Bursa bölgesinde farklı fabrika ve yan sanayi tesislerini gezdirdik. Bizim istekliliğimiz ve bu konuda Doğan Grubu olarak pozisyonumuz zaten belli. Türkiye’nin kapasitelerini sunumlardan değil, bilfiil kendi ziyaretlerinde gördüklerini, etkilendiklerini biliyoruz ama süreç devam ediyor ve biz vazgeçmeyeceğiz. Yani yarın Avrupa’da da bir tesis açıklasalar, birçok markanın birden fazla tesisi var. Türkiye’de de var, Avrupa’da da var. Biz bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz ve ben er ya da geç SAIC markasının da Türkiye’de bir tesisini kuracağımıza inanıyorum çünkü Türkiye’ye inanıyoruz biz.”

MG7 Türkiye’ye özel üretilecek

MG Türkiye, hedeflerini büyütürken, en önemli kozları yeni modelleri olacak. Dağtekin, Uzakdoğu’da lanse edilen MG7 modelinin sosyal medyada büyük rağbet gördüğünü, bu ürünü SAIC’ten istediklerini söyledi. Kağan Dağtekin, “Sosyal medya talep mesajlarını paylaştık. ‘Türk insanı MG7 almak istiyor’ dedik. Gerekli homologasyonları yaparak Türkiye’ye özel üretecekler. 2025’in Şubat ayında üretim başlangıcı ile bu aracı da Türkiye’ye getireceğiz. Bu tamamen Türk insanının sosyal medyadaki talepleriyle, bize verdiği cesaretle oldu” dedi.

Hibrit MG3 ile hedefleri büyük

Doğan Trend Otomotiv Otomotiv Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal da 2024’te yepyeni bir segmente gireceklerini kaydetti. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak hibrit MG3 ile hatchback segmentinde yer alacaklarını belirterek, “İddialı bir giriş yapacağız. Önce hibrit modeli gelecek. Kuvvetli bir hibrit, sınıfının 200 beygire yakın gücüyle en kuvvetli modeli olarak gelecek. Yakıt tüketimi de çok düşük. 100 km’de ortalama 4.4 lt yakıt tüketimi var. Benzinlilerle rekabet etme hedefimiz var burada. Dolayısıyla piyasayı burada zorlayacağız. Lansmanımızı Haziran civarı yaparız. Temmuz ayında da montanlı satışlarına başlarız” diye konuştu.

MG7 için Türkiye’ye özel 10 milyon dolar yatırım

MG3 ile büyük beklentilerinin olduğunu söyleyen Soysal, şöyle devam etti:  “Ekonomi gerçeklerinin de ülkemizde bildiğimiz seviyede olması bağlamında bugün C sınıfı bir SUV’u 1.5 milyon TL’nin altında bulmak pek mümkün değil. Biraz daha uygun fiyatlı araçlara rağbetin önümüzdeki yıllarda artacağını düşünüyorum ben. Dolayısıyla gövde tipi trendlerini de etkileyebilir bu. Uygun fiyatlı B sınıfı hatchback araçların oranı artabilir önümüzdeki yıllarda. Dolayısıyla MG3 bizi sıralamalarda yukarıya götürebilir mi? Götürebilir evet. Önümüzdeki sene Türkiye’ye özel MG7 yatırımı yaptı SAIC. Biliyorsunuz bu yatırımlar ufak yatırımlar değil. Homologasyon yatırımı, yani 10 milyon dolar civarı bir yatırımdan bahsediyoruz. Dolayısıyla bir sonraki sene MG7 ile ilgili beklentilerimiz de yüksek.

İlk elektrikli roadster Cyberster son çeyrekte

Yılın son çeyreğinde ise Cyberster’i getireceklerini ifade eden Tibet Soysal,  “2024 MG’nin 100’üncü yılı. Ona yakışan bir modelle aslında MG 100’üncü yılını kutluyor. Cyberster gerçekten insanın içini titreten bir model. Çok performanslı, gerçekten çok cool bir tasarımı var. İngiltere’yi ziyaret ettiğimizde onu tasarlayan ekiple de görüştük. Genelde bir konsept araç, üretim haline çok benzemez ya bu gerçekten konsept araçla yüzde 95 uyumlu çıktı seri üretime. Hepimizi heyecanlandıran bir model” diye konuştu. İlk elektrikli roadster olan Cyberster, 554 beygir güç üretiyor. 3.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilen Cyberster, 500 km menzile sahip.

Türkiye’de özel reklam filmi çektiler

Cyberster’le ilgili bir de sürprizlerinin olduğunu kaydeden Tibet Soysal, şunları anlattı: Bir sosyal medya projesi yapıyordu SAIC Grup. Londra’dan, bize ödül verdikleri konferanstan bir Cyberster yola çıktı. 4-5 ay içerisinde farklı ülkelerde dolaşarak Çin’e gidecek. Hatta Türkiye’nin önemine binayen Türkiye’ye de uğradı bu araç. Sosyal medyada görmüşsünüzdür, İngiltere’de meşhur iki tane ikizin programı var. Türkiye’nin tanıtımı açısından da iyi oluyor. O yüzden istedik gelmesini. Araç gelmişken de biz dayanamayıp bir film daha çektik. Bunu hiçbir yerde göstermedik. Bu sene büyük ihtimalle gösteririz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!