Auto Ajans

Haberler

Hibrit satışları filolarla büyüyor

Hibrit satışları filolarla büyüyor
Paylaş
Ekim 18
07:00 2021

Son yıllarda Avrupa başta olmak üzere çevreci araçlara yönelim Toyota’nın hibrit araç satışlarına yansıdı. Toyota’nın hibrit satışları tüm dünyada 18 milyon 321 bin adedi geçti. Türkiye’de ise yılın ilk 9 ayında hibrit otomobil satışları yüzde 186 artışla 36 bin 824 adede ulaştı. Bu büyümede özellikle kurumsal şirketlerin filo tercihlerinde hibrite yönelmelerinin de etkisi oldu. Türkiye’de hibritlerin payı 2012 yılında sadece yüzde 0.04 iken, 2020’de yüzde 2.91’e, 2021 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 8.5’e ulaştı. Toyota, yılın ilk 9 ayında Türkiye’de 14 bin 269 adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Toplam Toyota binek satışları içinde yılın ilk 9 ayında hibritlerin payı yüzde 41’e ulaşırken, Sakarya fabrikasında üretilen Corolla Hybrid 12 bin 81 adetle en çok tercih edilen hibrit model oldu. Yine Türkiye’de üretilen C-HR Hybrid, 1.848 adetle Corolla Hybrid’i takip etti.

Avrupa’da hibridin oranı yüzde 70

Toyota Avrupa toplam satışları da ilk 9 ayda büyümeye devam etti. Yılın ilk 9 ayındaki satışlar geçen yıla göre yüzde 21 büyümeyle 805 bin 181 adet olarak gerçekleşti. Bu rakamlarla birlikte geçen yıla göre 0.7 puan artış ile yüzde 6.4’lük pazar payı elde etti. Toplam Toyota satışları içindeki hibrit satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarak 470 bin 712 adet olarak kayıtlara yansıdı. Bu rakamlarla Toyota’nın toplam satışları içinde hibritlerin oranı Batı Avrupa’da yüzde 70’e, tüm Avrupa kıtasında da yüzde 59’a ulaşmış oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!